Author Topic: Πίνδος-Δοκίμι Παχτουρίου 2020m 21-7-2019  (Read 2512 times)

Online billy84

-Ποιος νομίζεις οτι είσαι βρε μικρό ανθρωπάκι που τολμάς να με αμφισβητήσεις?

-Δεν αμφισβητώ τίποτα και κανέναν,προσπαθώ να ανέβω σε όλες τις κορυφές της Ελλάδας άνω των 2km ύψος.Είναι ο στόχος μου.

-Και ποιος σου είπε οτι όλα τα βουνά είναι ίδια?Εγώ είμαι το πιο σκληρό και δύσκολο αν και δε με γνωρίζουν οι περισσότεροι,ένα μικρό λάθος θα κοστίσει τη ζωή σου εδώ πάνω.

-Γνωρίζω οτι είσαι δύσκολο βουνό αλλά δε γνωρίζω το πόσο.Διάβασα οτι απο την πλευρά που θα ανέβω στο παρελθόν ένας ορειβατικός σύλλογος της κεντρικής Ελλάδας απέτυχε να ανέβει και εγκατέλειψε πριν την κορυφή.Πρέπει να προσπαθήσω όμως...

-Ένας τρόπος υπάρχει να μάθεις και αυτός είναι να έρθεις...

Αυτός θα μπορούσε να είναι ο διάλογος μου με το όρος Δοκίμι Παχτουρίου σε μια ταινία επιστημονικής φαντασίας.Πρόκειται για βουνό που για να προσεγγίσεις την κορυφή(μόνο απο 2 μεριές γίνεται) του θα κινδυνέψεις , ειδικά χωρίς εξοπλισμό αναρρίχησης. Το συμβάν με τον ορειβατικό σύλλογο που εγκατέλειψε πριν την κορυφή είναι πραγματικό.Έχει εκτεθειμένα σημεία και χρειάζεται ικανότητα αναρρίχησης και καταρρίχησης καθώς και γενικότερη εμπειρία απο βουνά.

Με εκκίνηση απο Αθήνα στις 7 το πρωί βρέθηκα στην καρδιά της Πίνδου με συνοπτικές διαδικασίες.Τράβηξα την πολύ ωραία διαδρομή απο το φράγμα του Αχελώου μέχρι το χωριό Παχτούρι

Εδώ ακριβώς απο κάτω απο την ορθοπλαγιά του Δοκιμίου. Δεν έχει τίποτα να ζηλέψει απο άλλες ορθοπλαγιές ακόμη και των Άλπεων.

Απο το χωριό ξεκινάει μια φανταστική διαδρομή που με ανέβασε μέχρι τα αλπικά τοπία.Αρκετά μακριά βέβαια απο τις κορυφές.

Εδώ ο χωματόδρομος τελειώνει.Η απόσταση μέχρι την ψηλότερη κορυφή είναι 4,5km βάσει χάρτη αλλά σε απίστευτα δύσκολο τεραίν με μεγάλα σκαμπανεβάσματα. Το Δοκίμι απο εδώ ψηλά μαγεύει...

Απέναντι ο Χατζής

Συνεχίζω με τα πόδια αρχικά σε χορταριασμένες πλαγιές

Δείτε την απίστευτη τοποθεσία του Παχτουρίου χαμηλά

ανεβοκατεβαίνω πάρα πολλά ρέματα

Συνεχίζω αλλά φυσικά η απόσταση παραμένει μεγάλη.Και ακόμη δεν έχω φτάσει στα δύσκολα

Εδώ φτάνοντας στην πρώτη δύσκολη ανάβαση

Ο 1ος τεράστιος ορεινός όγκος που πετυχαίνω

Ξεκινάω να τραβερσάρω όπου ειναι δυνατό αλλά η χορταριασμένη πλαγιά έχει μεγάλη κλίση  και χάνω πολύ χρόνο πατώντας όσο το δυνατόν πιο σίγουρα

Φυσικά σε πολλά σημεία η πλαγιά κόβεται και χρειάζεται σκαρφάλωμα απο τα βράχια.

Απέναντι η Καρκαδίτσα.Πολύ ψηλότερη αλλά σαφώς πιο βατή

Μετά απο αρκετή προσπάθεια σκαρφαλώνω τον 1ο ορεινό όγκο αλλά βρίσκομαι ακόμα μακριά.Μπροστά μου διακρίνεται η Σούφλα την οποία πρέπει να περάσω.Πριν απο αυτή χαμηλότερα τα χτένια είναι πολύ δυσκολα.Η φωτό δε μπορεί να αντικατοπτρίσει τη δυσκολία παρά μόνο σε έμπειρο μάτι.

Σε κάποια σημεία ευτυχώς υπάρχουν αλπικά λιβάδια

Μετά απο αρκετή ώρα φτάνω στον επόμενο ορεινό όγκο της Σούφλας.Την περνάω απο αριστερά με πολλή προσοχή.Ακόμη και απο τη φωτό αντιλαμβάνεται κανείς την επικινδυνότητα που υπάρχει.

Φωτό προς τα πίσω απο εκεί που ήρθα

Η θέα προς το Παχτούρι φανταστική.Το χάος!

Τραβερσάροντας τη Σούφλα και μετά απο 3 ώρες συνεχούς πορείας διακρίνεται ο ορεινός όγκος της κορυφής.Η κορυφή δε φάινεται φυσικά,σιγά μην ήταν τόσο εύκολο. :rofl:

Πλησιάζοντας.Δείχνει να ανεβαίνει απο εδώ.Αμ δε...όσο πλησιάζω συναντάω συνεχόμενα απροσπέλαστα σημεία

Εδώ ανεβαίνοντας αναγκάζομαι και τραβερσάρω απο αριστερά καθώς δεν ανεβαίνει αλλιώς.Αθελά μου αποθανάτισα και μια πανέμορφη πεταλούδα

η κλίση είναι θανατηφόρα πλέον.

Αγρια ομορφιά!

Αναρρίχηση απο όπου περνάει

πανέμορφα αγριολούλουδα

Σα να μην έφταναν όλα όσα έχω τραβήξει, η κορυφογραμμή κόβεται σε σχήμα V μπροστά μου το οποίο περνάω εκτεθειμένος.Θεέ μου που έμπλεξα?Και όλα αυτά πρέπει να τα ξαναπεράσω? :o

Μετά απο 5 ώρες βρίσκομαι λίγα μέτρα απο την κορυφή.Μέχρι πριν απο λίγα λεπτά δεν πίστευα οτι θα τα καταφέρω...

Κορυφή Τσουγκότι 2020m.Απο την άλλη μεριά μάλλον ήταν λίγο πιο εύκολο.Αν προσέξει κανείς όμως θα δει οτι και εκεί έχει ένα μεγάλο χάσιμο το οποίο χρειάζεται αναρρίχηση και καταρρίχηση.Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή για όποιον θέλει να ανέβει στην ψηλότερη κορυφή.Μόνο ο Όλυμπος έχει παρόμοια δυσκολία αλλά πιστέψτε με είναι παιχνιδάκι μπροστά στο Δοκίμι Παχτουρίου.Δεν υπάρχει άλλο βουνό που να μην έχει τουλάχιστον μια πλευρά σχετικά προσβάσιμη χωρίς επικινδυνότητα

Κατάβαση το ίδιο δύσκολη φυσικά.Κάπου εκεί αριστερά στο βάθος πρέπει να φτάσω!

Κατεβαίνοντας...

Η ώρα όπως ήταν λογικό είναι περασμένη.Όμως αρκετές φορές ξαπλώνω κάτω για να συνέλθω απο την κούραση.Είχα φτάσει κοντά στα όριά μου.

Λίγο πριν φτάσω στο μηχανάκι.

11.30 ξεκίνησα την ανάβαση και η ώρα είναι 20.30.9 ώρες σκληρής ορειβασίας.Αλλο ένα μισάωρο να κατέβω τον χωματόδρομο και να φτάσω στο Παχτούρι.Ήμουν κουρασμένος,δε ρίσκαρα να γυρίσω Αθήνα με τέτοια κούραση καθώς ήθελα τουλάχιστον 3,5 ώρες + νυχτερινή οδήγηση σε δύσκολα επαρχιακά.Στα Στουρναραίϊκα βρήκα έναν ξενώνα με 20 ευρώ και στις 22.30 είχα ξαπλώσει ήδη!Την επόμενη μέρα στις 6.15 ξεκίνησα για Αθήνα σαφώς πιο ξεκούραστος.

Η ανάβαση ήταν η πιο υπερβατική που έχω κάνει απο όλες τις απόψεις.Το Δοκίμι αποδείχτηκε αφιλόξενο όπως αναμενόταν αλλά ταυτόχρονα ήταν απο τα πιο όμορφα και άγρια βουνά που έχω δει.Ήταν πραγματικά φανταστικό.

Πάντα όρθιοι! :lke:

The following users thanked this post: ManosCR

Online Makis

• Hero Member
  • Total likes: 1161
  • Μηχανή : Transalp 650
  • Με λένε: Μάκης
  • Είμαι από: Πετράλωνα Αθηνών
Re: Πίνδος-Δοκίμι Παχτουρίου 2020m 21-7-2019
« Reply #1 on: July 23, 2019, 07:14:06 PM »
Το "έζησα" με την περιγραφή σου και μού ανέβηκε η αδρεναλίνη.
Και τι απίθανο ύπνο θάριξες το βράδυ και πόσο γεμάτες μπαταρίες θάχες το πρωί και όλη τη βδομάδα φυσικά.
Τρομερή βόλτα γενικώς.

Πάντα τέτοια!!!
Dirt road fan

The following users thanked this post: billy84

Online billy84

« Reply #2 on: July 24, 2019, 09:15:17 AM »
Το "έζησα" με την περιγραφή σου και μού ανέβηκε η αδρεναλίνη.
Και τι απίθανο ύπνο θάριξες το βράδυ και πόσο γεμάτες μπαταρίες θάχες το πρωί και όλη τη βδομάδα φυσικά.
Τρομερή βόλτα γενικώς.

Πάντα τέτοια!!!

Πράγματι έριξα καλό ύπνο αλλά μέχρι και σήμερα δεν έχω συνέλθει. Πιασμένος παντού, ειδικά τις 2 πρώτες μέρες περπατάγα δύσκολα! Τα έπαιξα κυριολεκτικά!

Οι εικόνες όμως μένουν! Να σαι καλά Μακαρε!  :lke:

Offline christos_drifter

• Newbie
  • *
  • Total likes: 24
  • Με λένε: Χρήστο
  • Είμαι από: Αθήνα
« Reply #3 on: July 24, 2019, 01:19:07 PM »
Υπέροχες εικόνες, τα τοπία που απαθανάτισες είναι απλά μαγικά !
Τόσες ώρες αναβαση-κατάβαση άσκηση ειδικών δυνάμεων θυμίζει αλλά χωρίς φαΐ νερό ξεκούραση, επιβίωση !!!

Εύγε άξιος Βασίλη !!!

Online billy84

« Reply #4 on: July 24, 2019, 02:12:52 PM »
Υπέροχες εικόνες, τα τοπία που απαθανάτισες είναι απλά μαγικά !
Τόσες ώρες αναβαση-κατάβαση άσκηση ειδικών δυνάμεων θυμίζει αλλά χωρίς φαΐ νερό ξεκούραση, επιβίωση !!!

Εύγε άξιος Βασίλη !!!

Ο,τι δεν έκανα στο στρατό το κάνω τώρα! :rofl: :rofl: :rofl:

Να σαι καλά Χρηστάρα! :lke:

Offline G.M

• Full Member
  • Total likes: 326
  • Μηχανή : XL650V
  • Με λένε: George
  • Είμαι από: Athens
« Reply #5 on: July 26, 2019, 06:41:42 PM »
δεν ξερω απο αναβασεις κτλ.
παρακολουθω ομως τις δικες σου εξορμησεις κ πραγματι απο τις φωτο φαινεται με διαφορα η εξτρα δυσκολια που εχει το εν λογω βουνο...

εχεις αποκτησει γνωση ομως κ αυτο αποτελει σοβαρο πλεονεκτημα!!

σαφως σωστη επιλογη η διαμονη μετα απο τοση κοπωση!

αρχοντας της Πινδου εχεις γινει πλεον!!  :lke:

Online billy84

« Reply #6 on: July 26, 2019, 09:01:47 PM »
δεν ξερω απο αναβασεις κτλ.
παρακολουθω ομως τις δικες σου εξορμησεις κ πραγματι απο τις φωτο φαινεται με διαφορα η εξτρα δυσκολια που εχει το εν λογω βουνο...

εχεις αποκτησει γνωση ομως κ αυτο αποτελει σοβαρο πλεονεκτημα!!

σαφως σωστη επιλογη η διαμονη μετα απο τοση κοπωση!

αρχοντας της Πινδου εχεις γινει πλεον!!  :lke:

Να σαι καλά Γιώργαρε!Η πίνδος είναι το ορεινό κόσμημα της ηπειρωτικής Ελλάδας.Ευχή και κατάρα μαζί για αυτή τη χώρα,όσοι τη γυρνάμε είμαστε ευλογημένοι πιστευω! :lke:

Offline tryxx

• Hero Member
  • Total likes: 1319
    • Φυσαλίδες
  • Μηχανή : NC 750X DCT 2014
  • Με λένε: Στέλιο
« Reply #7 on: July 29, 2019, 03:08:02 PM »
Στη κόψη του ξυραφιού ρε φίλε!!!!πωπω τι ράχες!! αγνοούσα το βουνο και τη δυσκολία του! Αρα την επόμενη παίρνεις το παραπέντε μαζί και πετάς στη βάση σε 20 λεπτά!!!!! ξεκίνα τη σχολή !!!
http://fysalides.gr
Η περιγραφή δεν είναι το περιγραφόμενο