Author Topic: Κόνιτσα-Μονή Στομίου-Τραπεζίτσα (2024m) 4-8-2019  (Read 369 times)

Online billy84

Κύριος στόχος της εξόρμησης ήταν η κορυφή της Τραπεζίτσας.Επειδή πρόκειται για πολύωρη ανάβαση,κατάφερα και ξέμπλεξα απο τη δουλειά και ανέβηκα το Σάββατο στην Κόνιτσα όπου και διανυκτέρευσα.

Αναχώρηση στις 14.30 απο Αθήνα με τη θερμοκρασία να είναι κοντά στους 40 βαθμούς.Μέχρι τη Λαμία κυριολεκτικά έβρασα.Αποφάσισα να ανέβω απο Καρπενήσι-Λίμνη Κρεμαστών-Αρτα και να κρατηθώ σε ψηλά υψόμετρα.Αποδείχτηκε πολύ σοφή η επιλογή μου καθώς ταξίδεψα με δροσιά απο τον Τυμφρηστό και μετά.

Στάση για φωτό πάνω απο το Καρπενήσι,απέναντι το Βελούχι.

Απο τον Κρέντη συνέχισα για λίμνη Κρεμαστών αλλά κάπου στη μέση της διαδρομής ο δρόμος ήταν κλειστός λόγω έργων και δεν υπήρχε καν ενημερωτική ταμπέλα νωρίτερα.Οτι να ναι...Υπο φυσιολογικες συνθήκες έπρεπε να γυρίσω πίσω και να πάω απο Φραγκίστα,όμως στο GPS είδα έναν χωματόδρομο που παρέκαμπτε τα έργα απο το Κλεφτολήμερο και με έβγαζε στη γέφυρα του Αγραφιώτη λίγο πριν τη λίμνη

Συνέχισα προς Τρίκλινο.Η θέα της λίμνης απο ψηλά,εξωπραγματικό τοπίο.Απο όπου και να την κοιτάξεις αυτή η λίμνη μαγεύει.

Απο εκεί έκανα την κλασσική διαδρομή απο Έμπεσο,Πατιόπουλο-Σκουληκαριά και βγήκα Αρτα και μετά Ιωάννινα απο τον παλιό.Κατα τις 8 ήμουν στην Κόνιτσα

Μιας και είχα λίγο χρόνο μέχρι να νυχτώσει ανέβηκα στη μονή Στομίου.Τι απίστευτη τοποθεσία?Το φαράγγι του Αώου απίστευτο.Ας αφήσουμε τις εικόνες να μιλήσουν...

Δεν περιγράφω άλλο!!!!!!!!

Η ανάβαση μέχρι τη μονή Στομίου.Αρκετά ζόρικη σε κάποια σημεία...

Ξύπνημα την επόμενη τα ξημερώματα και προετοιμασία για τη δύσκολη ανάβαση.

Η Τραπεζίτσα είναι το βουνό που συνορεύει με την Τύμφη.Για να προσεγγίσει κάποιος την κορυφή χρειάζονται βασικές γνώσεις αναρρίχησης(στο τέλος).Ο βραχώδης ορεινός όγκος προσεγγίζεται μόνο απο ένα (βατό) μονοπάτι του βουνού καθώς οι υπόλοιπες πλευρές είναι πολύ άγριες.Το συγκεκριμένο βουνό έχει την ιδιαιτερότητα να είναι δασωμένο μέχρι σχεδόν την κορυφή του.Η διάρκεια της ανάβασης είναι 3,5 ώρες.Λόγω μικρής απόστασης απο την Τύμφη, έχει την καλύτερη θέα προς την άγρια πλευρά της.

Ενας σύντομος χωματόδρομος με οδήγησε στην αρχή του μονοπατιού

Δυσκολεύτηκα λίγο να βρω το μονοπάτι αλλά επέμεινα και το βρήκα.Δεν υπάρχει επιλογή καθώς το δάσος είναι κάπως έτσι

Που σημαίνει οτι αν για κάποιο λόγο χάσεις το μονοπάτι υπάρχει πιθανότητα να χαθείς ή απλά να μη μπορέσεις να το ξαναβρείς ποτέ για να συνεχίσεις καθώς μιλάμε για βουνό μυτερό με απροσπέλαστες χαράδρες.Τελικά το βρήκα και μπορώ να πω οτι πρόκειται για άριστο μονοπάτι που είναι μελετημένο να σε ανεβάσει όσο το δυνατόν αναίμακτα στην κορυφή που απέχει 950 μέτρα υψομετρικά.Ενα μεγάλο μπράβο σε αυτούς που το βρήκαν,το σηματοδότησαν και το συντηρούν.

Το δάσος είναι πυκνό αλλά έχει κάποια ανοίγματα με τρομερή θέα

Μετά απο κάποια ώρα φτάνω στην τοποθεσία Ασπροχώματα.

Διασταύρωση.Δεξιά πάει για Αημηνάδια

Συνεχίζοντας βλέποντας πανέμορφες εικόνες

Χαρακτηριστικός τεράστιος κούκος πάνω στο μονοπάτι

Συνεχής και αδυσώπητη η ανηφόρα

Χαρακτηριστική τοποθεσία.Διάβασα οτι το ονομά σχετίζεται  με μια γυναίκας που δολοφονήθηκε εδώ απο τον άντρα της.

Ανεβαίνοντας!

Διασταύρωση για κορυφή Ροϊδοβούνι.Αν διαβάζω καλά λέει άλλες 4 ώρες! ::)

Ξεπροβάλλει ο βραχώδης ορεινός όγκος της κορυφής.Τι βουνό και αυτό?Μέσα στα δέντρα μέχρι σχεδον τα 2km ύψος και ξαφνικά ένας βράχος.

Απέναντι ο Σμόλικας,το 2ο ψηλότερο βουνό της χώρας μας.

Και εδώ η ταμπέλα που θα έπρεπε να βρίσκεται στην κορυφή.

Κάποιοι φοβούνται να ανέβουν?Φοβούνται για τους άλλους?Ορειβατικοί σύλλογοι φτάνουν μέχρι εδώ και σταματάνε.Ουσιαστικά όμως αν δεν πατήσεις στο πραγματικό ψηλότερο σημείο ενός βουνού πως μπορείς να λες οτι ανέβηκες στην κορυφή του?

Λίγο πιο πέρα απο την ταμπέλα λοιπόν συναντάμε σχεδόν κάθετο βράχο 30 μέτρων.Υπάρχει μια μικρή δυσκολία στην αρχή και όντως θέλει βασικές γνώσεις αναρρίχησης.Απο εκεί και πέρα ανεβαίνει κανείς εύκολα.Το Δοκίμι Παχτουρίου γελάει,αυτό έχω να πω μόνο. :akis:

Εδώ είναι η πραγματική κορυφή με το τριγωνομετρικό.Δε μπήκε κολωνάκι καθώς είναι βραχώδες το τεραίν

Σμόλικας απο την κορυφή

Η καλύτερη θέα της Τύμφης.Του πιο όμορφου βουνού της Ελλάδας που κονταροχτυπιέται με οποιοδήποτε άλλο βουνό της Ευρώπης

Απο εκεί ανέβηκα

Επιστρέφοντας φωτογράφησα κάτι που μου τράβηξε την προσοχή.Αλήθεια εσείς τι βλέπετε?

Επιστροφή απο Πάδες.Δε χορταίνω να φωτογραφίζω την Τύμφη

Πάδες!Ωραίο σημείο για στάση.

Απο εκεί βγήκα Βασιλίτσα-Γρεβενά-Καλαμπάκα-Τρίκαλα κλπ.Ήταν μια εξόρμηση γεμάτη τρομερές εικόνες,επιστρεφοντας ένιωθα πως έλειπα για πολλές μέρες και όμως έλειπα μόλις 1,5.Είναι τόσο μεγάλη η πυκνότητα των εμπειριών σε τέτοιες εξορμήσεις που χάνω πλήρως την αίσθηση του χρόνου.Αυτό ίσως και να είναι η επιτυχία μιας εξόρμησης,να σε κάνει να χαθείς στην ''ακαθόριστη κίνηση της ύπαρξης και των γεγονότων στο παρελθόν, το παρόν, και το μέλλον, θεωρούμενη ως σύνολο" δηλαδή με μια λέξη, να χαθείς στον ''χρόνο''.

Πάντα όρθιοι! :lke:

The following users thanked this post: ManosCR

Offline kostas82

• Sr. Member
  • Total likes: 177
  • Μηχανή : NC 750XD 2018
  • Με λένε: Κωνσταντίνος
  • Είμαι από: Αθήνα
Εντάξει Βασίλη απίστευτος. Είσαι πολλά levels πάνω. Δηλαδή πόση ενέργεια έχεις ρε φίλε! Μπράβο!  :lke:

Αυτό που λες αν μας τράβηξε την προσοχή ποιό είναι? Το δέντρο που έχει καρβουνιάσει από μέσα? Μόνο αυτό είδα.

The following users thanked this post: billy84

Online Stratos

• Administrator
  • Hero Member
  • Total likes: 3825
  • Μηχανή : NC 750XD '2017
  • Με λένε: Στράτο
Τοχεις τερματίσει ρε, άπειρα μπράβο!!!!

« Last Edit: August 06, 2019, 04:40:13 PM by Stratos »

Online billy84

Εντάξει Βασίλη απίστευτος. Είσαι πολλά levels πάνω. Δηλαδή πόση ενέργεια έχεις ρε φίλε! Μπράβο!  :lke:

Αυτό που λες αν μας τράβηξε την προσοχή ποιό είναι? Το δέντρο που έχει καρβουνιάσει από μέσα? Μόνο αυτό είδα.

Ευχαριστώ αδερφέ!Ενέργεια σου δίνουν τα ίδια τα βουνά και αυτά που βλέπεις!Ενδεχομένως και όταν βάζεις στόχο την κορυφή η οποία πρέπει να κατακτηθεί πάση θυσία (στην περίπτωσή μου),σου δίνει έξτρα κίνητρο και ψυχολογική ντόπα!

Για την φωτογραφία που λέω ας περιμένουμε να δούμε αν το δει κανένας άλλος.Μερικά πράγματα μπορεί να τα δεις με τη μία,μπορεί και όχι.Ειναι ανάλογα την έμπνευση της στιγμής.Για την ιστορία,μόλις έδειξα στη γυναίκα μου τη φωτό είδε ακριβώς το ίδιο πράγμα χωρίς να της πω τίποτα.
Εδώ η φωτό.Τι βλέπετε οι υπόλοιποι άραγε? :ncclub:

Online Michalis_Pro

• Hero Member
  • Total likes: 960
  • Μηχανή : NC750X DCT 2016
  • Με λένε: Μιχάλης
  • Είμαι από: Κύπρο
Πολλά μπράβο. Είσαι απίστευτος!!!  :lke: :lke: :lke:

Εγώ βλέπω ένα ανθρώπινο κεφάλι / πρόσωπο :)
to_notioanatolikotero_melos.cy

Online Makis

• Sr. Member
  • Total likes: 638
  • Μηχανή : Transalp 650
  • Με λένε: Μάκης
  • Είμαι από: Πετράλωνα
Επιτέλους ένα διήμερο! Περισσότερες φωτό απ την απίστευτη Τύμφη, βολτα στη Μονή Στομίου ΚΑΙ μπόλικη ανάβαση με απότομη κορφή.
Καλά το ψήσιμο στην εθνική σίγουρα άξιζε με τέτοια συνέχεια. Και η παράκαμψη ήταν πολύ καλή επιλογή από Εμπεσσό.
Σχετικά με το κουίζ με το δέντρο εγώ βλέπω μιά κουφάλα νάχει καταπιεί έναν κακομοίρη  :rofl: :rofl: :rofl:

Πάντα τέτοια Μπίλ!!!
Dirt road fan

Online billy84

Πολλά μπράβο. Είσαι απίστευτος!!!  :lke: :lke: :lke:

Εγώ βλέπω ένα ανθρώπινο κεφάλι / πρόσωπο :)

Να σαι καλά ρε φίλε! Εσύ το βρήκες!  :gopo:

Online billy84

Επιτέλους ένα διήμερο! Περισσότερες φωτό απ την απίστευτη Τύμφη, βολτα στη Μονή Στομίου ΚΑΙ μπόλικη ανάβαση με απότομη κορφή.
Καλά το ψήσιμο στην εθνική σίγουρα άξιζε με τέτοια συνέχεια. Και η παράκαμψη ήταν πολύ καλή επιλογή από Εμπεσσό.
Σχετικά με το κουίζ με το δέντρο εγώ βλέπω μιά κουφάλα νάχει καταπιεί έναν κακομοίρη  :rofl: :rofl: :rofl:

Πάντα τέτοια Μπίλ!!!

Γεια σου Μακαρε! Νομίζω η καλύτερη διαδρομή το καλοκαίρι για να βγεις Ιωάννινα είναι αυτή που έκανα. Αν πήγαινα από κάτω θα έβραζα, αν συνέχιζα από Λαμία δομοκο Τρίκαλα και πάλι θα έβραζα μέχρι να βγω Εγνατία.Οπότε η λύση είναι η Πίνδος, τι άλλο?  :akis:

Το κουίζ το βρήκες και εσύ! Σκέψου από κοντά ότι ήταν πιο έντονο αφού μέχρι να πλησιάσω νόμιζα ότι ήταν ζωγραφισμένο.

Offline christos_drifter

• Newbie
  • *
  • Total likes: 4
  • Με λένε: Χρήστο
Υπέροχες οι εικόνες που μοιράζεσαι μαζί μας Βασίλη  :lke:

ε τον καημένο τον έφαγε η κουφάλα !

Online billy84

Υπέροχες οι εικόνες που μοιράζεσαι μαζί μας Βασίλη  :lke:

ε τον καημένο τον έφαγε η κουφάλα !