Author Topic: Άσκιο(2111m)-Βίτσι(2128m) 7-7-2019  (Read 274 times)

Online billy84

Άσκιο(2111m)-Βίτσι(2128m) 7-7-2019
« on: July 10, 2019, 02:53:26 PM »
Δυνατή εξόρμηση που πλησίασε τα 1200 ημερήσια km.1ος προρισμός το Άσκιο ή Σινιάτσικο με ύψος 2111m.Εκεί είχα την ευκαιρία να κάνω κάποιες διαδρομές που δυστυχώς το google maps δε με αφήνει να τις χαράξω οπότε και τα km στο συνολικό χάρτη βγαίνουν 1150(λες και είναι λίγα  :rofl:)

Χάρτης εξόρμησης-μονοήμερης μετανάστευσης :SEVeyesB08_th:

Με συνοπτικές διαδικασίες έφτασα στη Σιάτιστα

Και απο εκεί στην Εράτυρα και στη μονή του Αγίου Αθανασίου απο όπου ξεκικά βατός χωματόδρομος προς τα ψηλά του Ασκίου

Υπο φυσιολογικές συνθήκες για να ανέβει κανείς στην κορυφή χρειάζεται 2-2,5 ώρες.Στη δορυφορική εικόνα παρατηρούσα εδώ και καιρό έναν νέο δρόμο που ανέβαινε σχεδόν μέχρι την κορυφή.Οπουδήποτε έψαχνα δεν έβρισκα πληροφορίες οπότε είπα να δοκιμάσω να τον πάω όσο πάει,στη χειρότερη θα έκανα αυτό που κάνω εδώ και χρόνια,θα συνέχιζα με τα πόδια.Τελικά είναι δρόμος εξυπηρέτησης για ανεμογεννήτριες που θα μπουν σύντομα.Σαφέστατα είναι πληγή για το φυσικό περιβάλλον του βουνού όμως οφείλουμε να βλέπουμε και τη θετική πλευρά.Ποια είναι αυτή πέραν της εκμετάλλευσης της αιολικής ενέργειας?Μα η καταπληκτική διαδρομή που ανεβαίνει μέχρι τα 2050m υψόμετρο σχεδόν η οποία είναι μέσα στις ελάχιστες στη χώρα μας.

Απολαύστε τη!

Η θέα μαγική απο την κορυφογραμμή του Άσκιου

Απο εκεί μέσα σε 15 λεπτά βρέθηκα στην κορυφή.Ήταν μια ''επαγγελματική'' ανάβαση θα έλεγα.Απο την άλλη ,μέσα σε μια μέρα βρέθηκα 500km μακριά και μου περίσσεψε χρόνος για να δω και το Βίτσι που βρίσκεται 80km πιο βόρεια.

Έχοντας άπλετο χρόνο συνέχισα απο χώμα και βγήκα στη Βλάστη.

Εδώ απο κάτω απο την κορυφή του Ασκίου

Η Βλάστη είναι ένα πραγματικό στολίδι στις παρυφές του βουνού

Απο τη Βλάστη συνέχισα για Σισάνι απο άσφαλτο πια αλλά ωραία διαδρομή παρολαυτά.

Απο το δορυφόρο είχα διακρίνει μια τεχνητή λίμνη στο Σισάνι που έχει δημιουργηθεί πρόσφατα και πραγματικά με εξέπληξε.Ενας μικρός επίγειος παράδεισος.

Απο εκεί συνέχισα μέχρι την Εγνατία.Πολύ ωραίο κομμάτι αυτό μέχρι το Δρυόβουνο

Μέσω Καστοριάς βγήκα στο Βίτσι.Είναι ένα φανταστικό ''πάσο'' που συνεχίζοντας καταλήγει στη Φλώρινα ενώ ανεβαίνει μεχρι τα 1900-1950 υψομετρικά

Στο ψηλότερο σημείο του δρόμου υπάρχει αυτό το μνημείο για τους πεσόντες κατα τον εμφύλιο.Να σημειωθεί οτι το Βίτσι,ο Γράμμος και το Κάμενικ ήταν υπο την κατοχή του ΔΣΕ και εκεί σημειώθηκαν οι τελικές και φονικότερες μάχες το 1949.

η κορυφή βρίσκεται εκεί στις κεραίες όπως είναι προφανές.Το πρόβλημα είναι το στρατόπεδο της αεροπορίας το οποίο την έχει περιφράξει και φυσικά απαγορεύεται να μπεις.Αυτό που έκανα όμως ήταν να το παρακάμψω  και να φτάσω όσο κοντά στην κορυφή γινόταν.

ανάβαση λοιπόν στην απότομη πλαγιά αριστερά του στρατοπέδου

η θέα φανταστική όπως πάντα

η λίμνη της Καστοριάς στο βάθος

Και εδώ λίγα μέτρα απο την κορυφή.Μέχρι εδώ μπορεί να φτάσει ένας πολίτης

Κατάβαση και συνέχεια μέχρι τη Φλώρινα σε αυτήν την πραγματικά απολαυστική διαδρομή

Επιστροφή απο Κοζάνη-Σέρβια-Λάρισα κλπ.Η συγκεκριμένη εξόρμηση ήταν περισσότερο ''οδηγική'' παρά ''ορειβατική'' όπως συνηθίζω.Είχα όμως την ευκαιρία να δω περισσότερα πράγματα ,να οδηγήσω περισσότερο σε άσφαλτο και χώμα και να πιάσω 2 κορυφές βουνών που βρίσκονται στους στόχους μου,
 φτάνοντας έτσι τα 42 απο τα συνολικά 53 βουνά με υψόμετρο μεγαλύτερο των 2000 μέτρων που έχει η Ελλάδα.Αν όλα πάνε καλά δεν αργει η μέρα που θα βρίσκομαι σε ένα μικρό γκρουπ ορειβατών που έχουν ανέβει και στα 53 βουνά της Ελλάδας με πανω απο 2km ύψος.Δεν ξέρω  βέβαια αν υπάρχει καν τέτοιο γκρουπ ούτε κάποιον που να έχει ανέβει σε όλα αυτά μαζί.Πιθανολογώ οτι θα υπάρχουν κάποιοι λίγοι.

Σε κάθε περίπτωση,αλλιώς ξεκίνησα το 2015 με  χαλαρές αναβάσεις στις δρακόλιμνες και τελικά κορυφή με την κορυφή νέοι στόχοι έμπαιναν διαρκώς.Πρώτα οι 10 κορυφές,μετά οι τοπ 20,μετά οι τοπ 30,τώρα οι ψηλότερες 53 και μάλλον η λίστα δεν έχει τέλος.Για να δούμε τι μας επιφυλάσσει το μέλλον...

Πάντα όρθιοι! :lke:
« Last Edit: July 10, 2019, 03:04:28 PM by billy84 »

The following users thanked this post: ManosCR

Online G.M

• Full Member
  • Total likes: 312
  • Μηχανή : XL650V
  • Με λένε: George
  • Είμαι από: Athens
Re: Άσκιο(2111m)-Βίτσι(2128m) 7-7-2019
« Reply #1 on: July 10, 2019, 05:13:50 PM »
Μας εχεις κανει την ψυχολογισ σωβρακο εμπριμε Βιλλ!! :rofl:

Περαν του αστείου ομως φιλε εισαι αξιεπαινος που επιμενεις Ελληνικα!!

(Και βεβαια με τις βολτες σου "ξεστραβωνομαστε κ μεις για την ομορφιά που υπαρχει σε τουτο υον τοπο..). :lke:

The following users thanked this post: billy84

Online billy84

« Reply #2 on: July 10, 2019, 06:00:23 PM »
Μας εχεις κανει την ψυχολογισ σωβρακο εμπριμε Βιλλ!! :rofl:

Περαν του αστείου ομως φιλε εισαι αξιεπαινος που επιμενεις Ελληνικα!!

(Και βεβαια με τις βολτες σου "ξεστραβωνομαστε κ μεις για την ομορφιά που υπαρχει σε τουτο υον τοπο..). :lke:

Nα σαι καλά φίλε!Επιμένω ελληνικά αφενός γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή για μένα(σε μια μέρα) ,αφετέρου γιατί όντως αυτός ο τόπος έχει πολλά να μας δώσει.

Όταν έχω περισσότερες μέρες βάζω και ένα εξωτερικό στο μενού! :bthum:

Online Makis

• Sr. Member
  • Total likes: 638
  • Μηχανή : Transalp 650
  • Με λένε: Μάκης
  • Είμαι από: Πετράλωνα
« Reply #3 on: July 10, 2019, 11:22:26 PM »
Πολύ δυνατή εξόρμηση με μαζεμένα χιλιόμετρα.
Περιέργως παρότι οπαδός τού χώματος σε αυτή τη βόλτα ζήλεψα τα υπέροχα ασφάλτινα χιλιόμετρα τού ελληνικού βορά. Ξεχώρισε βέβαι αη ανάβαση στα 2050m.
Θέλω   πολύ να πάω κατά κει για μερικές μέρες να τα φχαριστηθώ αναλυτικά. Να ξεκινήσω από Κόνιτσα - Γράμμο που είναι τα αγαπημένα μου. Νομίζω θα το προσπαθήσω να βρω χρόνο Σεπτέμβρη - οκτώβρη.

Βλέπω τη λίστα σου να γεμίζει με τα άνω τών 2000!
Άντε να τη συμπληρώσεις να δούμε και τη συνέχεια.

Πάντα τέτοια  :lke:
Dirt road fan

The following users thanked this post: billy84

Online billy84

« Reply #4 on: July 11, 2019, 12:25:50 AM »
Πολύ δυνατή εξόρμηση με μαζεμένα χιλιόμετρα.
Περιέργως παρότι οπαδός τού χώματος σε αυτή τη βόλτα ζήλεψα τα υπέροχα ασφάλτινα χιλιόμετρα τού ελληνικού βορά. Ξεχώρισε βέβαι αη ανάβαση στα 2050m.
Θέλω   πολύ να πάω κατά κει για μερικές μέρες να τα φχαριστηθώ αναλυτικά. Να ξεκινήσω από Κόνιτσα - Γράμμο που είναι τα αγαπημένα μου. Νομίζω θα το προσπαθήσω να βρω χρόνο Σεπτέμβρη - οκτώβρη.

Βλέπω τη λίστα σου να γεμίζει με τα άνω τών 2000!
Άντε να τη συμπληρώσεις να δούμε και τη συνέχεια.

Πάντα τέτοια  :lke:

Ενας Γράμμος μέχρι τις πηγές του Αλιάκμονα ή το μνημείο στον Γκέσο επιβάλλεται αν δεν έχεις πάει.Απλά αν μπλέξεις εκεί φοβάμαι οτι δε θα μείνει χρόνος για κάτι άλλο.Ο Γράμμος είναι μια κατηγορία απο μόνος του! :lke: