Author Topic: Άγραφα-Φτέρη 2127m 9-6-2019  (Read 220 times)

Online billy84

Άγραφα-Φτέρη 2127m 9-6-2019
« on: June 12, 2019, 05:12:40 PM »
''Όταν ο Θεός έχτιζε τον κόσμο πέρασε όλο το χώμα απο ένα μεγάλο κόσκινο.Το μαλακό χώμα που βγήκε απο τις τρύπες του σχημάτισε τους κάμπους,τις πεδιάδες και τις εύφορες πολιτείες.Οι πέτρες μαζί με τα στουρνάρια και τα χαλίκια έμειναν στο κόσκινο σαν άχρηστα.Αναποδογυρίζοντας το κόσκινο ,τα έριξε κάτω και αυτά σχημάτισαν τα Άγραφα''

Αυτή η λαϊκή ρήση είναι μάλλον απο τις πιο εύστοχες απεικονίσεις των Αγράφων,όσο μπορούν φυσικά να απεικονιστούν με λόγια!'Οταν βρίσκεσαι σε αυτό το ορεινό σύμπλεγμα νιώθεις δέος και απορείς πάντα πως διάβολο δημιουργήθηκε.Είναι απο τους τελευταίους αυθεντικούς ορεινούς προορισμούς της Ελλάδας.

Αυτή τη φορά δοκιμάσαμε κάτι δύσκολο,να ανεβούμε στη Φτέρη κάπως ανορθόδοξα χαράζοντας δικό μας μονοπάτι.Ζοριστήκαμε όπως ήταν αναμενόμενο,όμως η γεύση στο τέλος είναι πάντα γλυκιά και τη συγκεκριμένη εξόρμηση θα τη διηγούμαστε με ένα πλατύ χαμόγελο και ο ακροατής θα απορεί γιατί...

Ξεκινήσαμε με τον Μάκη απο Μάνδρα στις 8 και στις 10 βρεθήκαμε στη Μακρακώμη όπου είχαμε ραντεβού με τον Βολιώτη φίλο Αρη με Tiger 800.Συνεχίσαμε κλασσικά απο Καρπενήσι-Κρέντη με τελικό προορισμό το Μοναστηράκι

Γέφυρα του Μέγδοβα προς τη Βίνιανη

Μάκης και Άρης

Απο το χωριό Μοναστηράκι ξεκινά μια καταπληκτική χωμάτινη διαδρομή που καταλήγει στα αλπικά της Φτέρης.

Κλασσικά ο '' χωμάτινος ινδιάνος'' φτάνει νωρίτερα και μας φωτογραφίζει! :rofl:

Λίγο πιο πάνω αφήνουμε τα μηχανάκια.Το τοπίο είναι ήδη μαγικό...

Στην αρχή ξεκινάμε με ένα απότομο ανέβασμα που μετά θα εξομαλυνθεί.

Τραβερσάρουμε τις πλαγιές για να φτάσουμε όσο το δυνατόν συντομότερα κοντά στην κορυφή

Η κορυφή βρίσκεται στα δεξιά μας.Ναι μεν έχουμε ξεκινήσει απο σχετικά ψηλά,έχουμε όμως αρκετά σκαμπανεβάσματα και ρέματα να περάσουμε.

στη διαδρομή μας πετυχαίνουμε πανέμορφα αλπικά λιβάδια και απότομους ορεινούς όγκους

Θέα των αγράφων όσο ανεβαίνουμε...

Λίγο μετά πετύχαμε και έναν αετό!Ευτυχώς ο Άρης είχε μαζί του μια ψηφιακή με 30χ ζουμ.

Κάποιοι περίεργοι ντόπιοι μας παρακολουθούσαν απο μια κορυφή απο πάνω μας  :rofl:

Τι άλλο να πούμε για το τοπίο...

Μετά απο αρκετή ώρα η απόσταση δε μαζευόταν όπως θα θέλαμε και ο Άρης έπρεπε να γυρίσει.Χαιρετηθήκαμε και συνεχίσαμε με τον Μάκη μέχρι τέλους.

όσο πλησιάζαμε τόσο πιο άγριο γινόταν το τοπίο

Τελευταία μέτρα πριν την κορυφή

Και εδώ στην κορυφή της Φτέρης στα 2127m.Δεξιά μακριά διακρίνεται η λίμνη Κρεμαστών.Τέρμα αριστερά βρίσκεται ο ορεινός όγκος απο τον οποίο ξεκινήσαμε,φαίνεται και ο δρόμος στις παρυφές του.Η απόσταση ήταν πραγματικά μεγάλη.

Επιστρέφοντας τα χρώματα ήταν τελείως διαφορετικά με τον ήλιο να βρίσκεται χαμηλά πια.

Κατεβήκαμε και στο Μοναστηράκι για να κάνουμε ένα refill στα μπουκάλια μας καθώς το νερό οριακά  μας έφτασε.Η μέρα ήταν πολύ ζεστή,είχα φάει και ένα χανιώτικο απο έναν φούρνο το πρωί και το ένα λίτρο απο τα δύο έφυγε λόγω αυτού!Ας είναι καλά ο Μάκης που είχε εφεδρικό μπουκαλάκι 300 ml για έκτακτες καταστάσεις. :akis:

Το μοναστηράκι κρυμμένο απο όλες τις κατευθύνσεις

Ήταν μια φανταστική εξόρμηση στην πιο άγρια και όμορφη ορεινή περιοχή της Ελλάδας.Έχω ανέβει ήδη 3 κορυφές πάνω απο 2km υψόμετρο στην περιοχή(Ντελιδήμι-Καράβα-Βουτσικάκι) και απομένουν άλλες 3 ή 4.Κάθε εξόρμηση και ανάβαση έχει τη δική της ομορφιά και ας πηγαίνεις σε κάποια απέναντι κορυφή.Και μην ξεχνάμε οτι κάθε φορά συνδυάζεται με μια όμορφη χωμάτινη διαδρομή.Τι άλλο να ζητήσει ένας μοτοσυκλετιστής-λάτρης της φύσης και των τοπίων?

Πάντα όρθιοι! :lke:

The following users thanked this post: ManosCR

Online G.M

• Full Member
  • Total likes: 310
  • Μηχανή : XL650V
  • Με λένε: George
  • Είμαι από: Athens
Re: Άγραφα-Φτέρη 2127m 9-6-2019
« Reply #1 on: June 12, 2019, 06:49:06 PM »
μας εχετε καψει κανονικα λεβεντες!!
εξαιρετικοι οπως καθε φορα με τα υπεροχα βουνα μας βεβαιως!!

The following users thanked this post: billy84, Makis

Online Makis

• Sr. Member
  • Total likes: 574
  • Μηχανή : Transalp 650
  • Με λένε: Μάκης
  • Είμαι από: Πετράλωνα
« Reply #2 on: June 12, 2019, 06:52:24 PM »
Γειά σου Billy με τις εκδρομικές προτάσεις σου! 
Αν ήσουνα στο trip advisor θα σούβαζα 5Χ5 αστέρια.  :lke:
Όπως πάντα καταπληκτική βόλτα και κάθε φορά σε διαφορετικό στυλ. Γεμίζουν οι μπαταρίες για τα καλά με 16 ώρες δράσης σε μιά μέρα.
Ας ετοιμαζόμαστε λοιπόν για τις επόμενες εξορμήσεις!
Dirt road fan

The following users thanked this post: billy84

Online billy84

« Reply #3 on: June 12, 2019, 08:51:37 PM »
Γειά σου Billy με τις εκδρομικές προτάσεις σου! 
Αν ήσουνα στο trip advisor θα σούβαζα 5Χ5 αστέρια.  :lke:
Όπως πάντα καταπληκτική βόλτα και κάθε φορά σε διαφορετικό στυλ. Γεμίζουν οι μπαταρίες για τα καλά με 16 ώρες δράσης σε μιά μέρα.
Ας ετοιμαζόμαστε λοιπόν για τις επόμενες εξορμήσεις!

Kάποιος φίλος που ζει στην Ελβετία είδε τις φωτό και μου είπε έλα αγόρι μου να σε πάω εδώ να δεις Αγραφα.Γέλασα και του απάντησα οτι όπου έχω ταξιδέψει ,Αγραφα δε βρήκα,ακόμη και στην Ελβετία.Προσοχή δε μιλάω για καλύτερα ή χειρότερα αλλά για την αυθεντικότητα του συγκεκριμένου τοπίου.Αυτή δεν τη βρίσκεις πουθενά.

Offline tryxx

• Hero Member
  • Total likes: 1223
    • Φυσαλίδες
  • Μηχανή : NC 750X DCT 2014
  • Με λένε: Στέλιο
« Reply #4 on: June 29, 2019, 05:44:41 PM »
Τώρα να δεις με τις ανεμογεννήτριες τι ντεκόρ θα βλέπουμε....
http://fysalides.gr
Η περιγραφή δεν είναι το περιγραφόμενο

Online billy84

« Reply #5 on: June 29, 2019, 05:46:05 PM »
Τώρα να δεις με τις ανεμογεννήτριες τι ντεκόρ θα βλέπουμε....

Κάποτε τα βιντεο που έχω τραβήξει εκεί πάνω θα είναι συλλεκτικής αξίας μου φαίνεται... :grrr: