Author Topic: Ζαγοροχώρια-Καστοριά-Βελβεντός 3μερο Καθαράς Δευτέρας 2019  (Read 219 times)

Offline billy84

Χρόνια είχε να κάνει τέτοιο καταπληκτικό καιρό το 3μερο της Καθαράς Δευτέρας.Βρήκα την ευκαιρία να εκδράμω μετά της συντρόφου στην πιο όμορφη γωνιά της Ελλάδας και ιδιαίτερη πατρίδα μου καθώς έχω καταγωγή απο εκείνα τα μέρη.

Αναχώρηση το μεσημεράκι του Σαββάτου με τελικό προορισμό το Τσεπέλοβο όπου θα διανυκτερεύαμε για 2 μέρες.

Τσιπουράκι και μεζέδες must στην πλατεία του χωριού

Ξύπνημα την επόμενη με ωραία θέα.Αυτές οι πέτρινες σκεπές δεν έχουν αντίπαλο αισθητικά πουθενά.Σήμα κατατεθέν του ζαγορίου.

1ος προορισμός η Σκάλα του Βραδέτου.Φανταστική διαδρομή στο ψηλότερο χωριό στο ζαγόρι(1350m)

To γραφικό Βραδέτο

Επειδή είχαμε αρκετά βαρύ πρόγραμμα κατεβήκαμε και ανεβήκαμε τη μισή σκάλα του Βραδέτου ίσα για να πάρουμε τη γεύση αυτού του φανταστικού καλντεριμιού

Κατεβαίνοντας

Χαζεύοντας το μοναδικό πέτρινο δάσος!

Εδώ το κορυφαίο σημείο της διαδρομής!Η σκάλα Βραδέτου χρειάστηκε 20 χρόνια για να χτιστεί και ήταν ο μοναδικός ''δρόμος'' που ένωνε το Βραδέτο με το Καπέσοβο

Επιστροφή στο Βραδέτο και πεζοπορία μέχρι τη θέση Μπελόη.Ενα φανταστικό μπαλκόνι με θέα τη χαράδρα του Βίκου.Ο χωματόδρομος μέχρι το σημείο έναρξης της πεζοπορίας ήταν γεμάτος χιόνι οπότε χρειάστηκαν 45 λεπτά μέχρι να φτάσουμε.Οι εικόνες που αντικρύσαμε κατα τη διαδρομή ήταν μοναδικές.

χμμμ,λες?

εδώ το απίστευτο μπαλκόνι με θέα τη χαράδρα και τη χιονισμένη Νεμέρτσικα στο βάθος

καφεδάκι στο Βραδέτο και κάτι για την υπογλυκαιμία! :eat:

η θέα απερίγραπτη απλά.Τα βουνά που διακρίνονται απο τα αριστερά προς τα δεξιά είναι ο Λάκμος,η Καρκαδίτσα,Τα τζουμέρκα και το Μιτσικέλι απο το κέντρο και δεξιά.

Επόμενος προορισμός το Ηλιοχώρι και οι απίστευτοι καταρράκτες Μπάλντα ντι Στρίγκα.Εδώ στην πλατεία του χωριού!

Ψηλά δεσπόζει η Τύμφη!

Στην πλατεία δεσπόζει ο 3ος μεγαλύτερος πλάτανος στην Ελλάδα!

Μονοπάτι 1km μέχρι τους καταρράκτες!Αξιόλογο όπως αναμενόταν

Και εδώ οι πανέμορφοι καταρράκτες με πολύ νερό αυτήν την εποχή!

καλλιτεχνική!

Επιστροφή στο Τσεπέλοβο.Το βράδυ στην πλατεία είχε τραγούδια,κρασί και μια πολύ δυνατή φωτιά που έκαιγε στο κέντρο.

Ξύπνημα την επόμενη μέρα και αναχώρηση για την όμορφη Καστοριά όπου θα πίναμε καφέ.Η διαδρομή απο Ζαγοροχώρια μέχρι το Νεστόριο είναι απο τις ομορφότερες στην Ελλάδα.

Αφιξη στην Καστοριά και καφεδάκι με θέα τη λίμνη φυσικά.

Μετά τον καφέ σειρά είχε η πολύ ωραία διαδρομή μέχρι τη μονή Μαυριώτισσας.Απο τις ομορφότερες παραλίμνιες διαδρομές που έχω κάνει.

Μονή Μαυριώτισσας

Επιστροφή στην πόλη της Καστοριάς.

Απο την Καστοριά συνεχίσαμε για Λίμνη Πολυφύτου

Και απο τη λίμνη στον Βελβεντό και στους Καταρράκτες ''σκεπασμένο''.Μια τρομερή τοποθεσία αναψυχής,άριστα συντηρημένη.

το μονοπάτι για τους καταρράκτες

ιδανική τοποθεσία για πικ νικ.

ο μεγάλος καταρράκτης απο ψηλά

και απο χαμηλά!

Σαφώς λιγότερο νερό απο ότι ο καταρράκτης Ηλιοχωρίου αλλά δεν παύει να είναι εξίσου όμορφος

Ακόμη ένα φανταστικό ταξίδι έφτασε στο τέλος του.Οι εικόνες αυτήν την εποχή ''γράφουν'' διαφορετικά στον φακό και θεωρώ πως αυτά τα μέρη είναι σοφή επιλογή με τόσο καλό καιρό και καθαρή ατμόσφαιρα.

Πάντα όρθιοι!

Online mike_4

• Full Member
  • Total likes: 188
  • Μηχανή : NC 750X μαυρη
  • Με λένε: Μιχάλης
  • Είμαι από: Αθήνα
Μπράβο ρε Μπίλυ, πανέμορφη βόλτα!

Ζαγόρι πρέπει να έχω πάει χωρίς υπερβολή πάνω από 35 φορές αλλά κάθε φορά που βλέπω τις εικόνες παθαίνω ντελίριο!

Για να ετοιμάζομαι για καμία ανοιξιάτικη προς τα εκεί...

Πάντα τέτοια σου εύχομαι!

The following users thanked this post: billy84

Offline tryxx

• Hero Member
  • Total likes: 1168
    • Φυσαλίδες
  • Μηχανή : NC 750X DCT 2014
  • Με λένε: Στέλιο
Τρέλλα!!!! Ηλιοχώρι power!! ωραία πράματα ρε παιδιά!!!
http://fysalides.gr
Η περιγραφή δεν είναι το περιγραφόμενο

Offline billy84

Μπράβο ρε Μπίλυ, πανέμορφη βόλτα!

Ζαγόρι πρέπει να έχω πάει χωρίς υπερβολή πάνω από 35 φορές αλλά κάθε φορά που βλέπω τις εικόνες παθαίνω ντελίριο!

Για να ετοιμάζομαι για καμία ανοιξιάτικη προς τα εκεί...

Πάντα τέτοια σου εύχομαι!

Ευχαριστώ φίλε με το καλό να πας σύντομα.Νομίζω οτι είναι ακριβώς όπως το είπες,όσες φορές και να έχεις πάει δε βαριέσαι ποτέ αυτές τις εικόνες! :lke:

Online G.M

• Full Member
  • Total likes: 289
  • Μηχανή : XL650V
  • Με λένε: George
  • Είμαι από: Athens
 Ζαγορια=τοπος απαράμιλλης ομορφιας,παραδοσης αρχιτεκτονικης.
Ισως το πιο δυνατο ορεινο μας κοματι πολιτισμου!!
Εύγε στο ζευγος για την εκδρομαρα αυτη!!!

Offline billy84

Ζαγορια=τοπος απαράμιλλης ομορφιας,παραδοσης αρχιτεκτονικης.
Ισως το πιο δυνατο ορεινο μας κοματι πολιτισμου!!
Εύγε στο ζευγος για την εκδρομαρα αυτη!!!

Να σαι καλά Γιώργαρε.Θα μπορούσαμε να τα έχουμε ακόμα πιο περιποιημένα και σωστά με καλύτερο οδικό δίκτυο αλλά....this is Greece!