Author Topic: Δάσος Κουρί-Ανάβρα Μαγνησίας 7-10-2018  (Read 307 times)

Online billy84

Δάσος Κουρί-Ανάβρα Μαγνησίας 7-10-2018
« on: October 10, 2018, 04:24:21 PM »
Το συγκεκριμένο αισθητικό δάσος το είχα εντοπίσει κάποια χρόνια πριν και αποτελούσε μελλοντικό προορισμό.Εχοντας παρακολουθήσει τον καιρό,όλα έδειχναν οτι θα θα κάνω μια καλή και ''στεγνή'' βόλτα.Ετσι και έγινε...

χάρτης διαδρομής https://goo.gl/maps/uZxgy2qG2c82

Η διαδρομή είναι η κλασσική σφιχτή απο τον Παλαμά μέχρι τον Αλμυρό οπου βρίσκεται το δάσος Κουρί.Την είχα κάνει και παλιότερα με το R1,αρκετά ζόρικη.Η πλάκα είναι οτι η χρονική διαφορά μεταξύ ενός δικάβαλου NC700 και ενός R1 (μονοκάβαλου) είναι μόλις 1,5 λεπτό στα 40 συνολικά και στη συγκεκριμένη διαδρομή με τον ίδιο οδηγό φυσικά.Ο ρυθμός και στις 2 περιπτώσεις ειναι ο συνηθισμένος χωρίς εννοείται να προσπαθώ για το κάτι παραπάνω,απλά είναι ενδεικτικό το οτι σε δύσκολα σφιχτά επαρχιακά κομμάτια οι διαφορές εκμηδενίζονται.

Αφιξη στο δάσος Κουρί και καφέ στο Αρχοντικό που υπάρχει εντός του δάσους.Ηρεμία και πολύ πράσινο,οτι πρέπει! :akis:

Περπατήσαμε στον περιβάλλοντα χώρο όπου υπάρχει ένας παλιός σταθμός τραίνου

λίγο παραπέρα ένας ωραία διαμορφωμένος χώρος με τεχνητές λίμνες οι οποίες όμως δεν είχαν νερό.Γενικότερα το μέρος μου φάνηκε παρατημένο παρόλο που έχει τρομερές προοπτικές.

Εχει και μια παιδική χαρά με ένα μικρό αμφιθεατρο και ένα υπαίθριο σκάκι στο έδαφος.

Δεν έχω ιδέα για ποιό λόγο εγκαταλείφθηκε το μέρος.Πολύ κρίμα πάντως.Απο έξω υπάρχει και ένα παλιό τρακτέρ το οποίο δεν προσεξα καν μπαίνοντας

Επιστροφή στην Ανάβρα για φαγητό.Ενα χωριό ''Ευρωπαϊκό''  με 0% κρίση και ανεργία.Για όσους θέλουν περισσότερες πληροφορίες ας διαβάσουν περι τίνος πρόκειται http://oinoxori.gr/2013/06/05/%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%B2%CF%81%CE%B1-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%8C-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-0-%CE%BA%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-0/

φαγητό σε ωραίο ταβερνάκι με ντόπια κρέατα φυσικά.Κάτω απο Πλατάνι και δίπλα σε πηγή,ακούγοντας το νερό να κελαρίζει και να μας ηρεμεί.Παράδεισος!

εδω κάποιες φωτό απο την πλάτεία και ένα σοκάκι του χωριού

Επειδή εχω βαρεθεί πολύ τα Καμένα Βούρλα είπα να πιω καφέ στην Αταλάντη γυρνώντας,πιο συγκεκριμένα στη Σκάλα Αταλάντης που είναι παραθαλάσσια.Δεν το μετάνιωσα καθώς έχει καφέ ακριβώς δίπλα στη θάλασσα.Για χειμώνα αξίζει περισσότερο καθώς στα Καμένα Βούρλα αναγκαστικά πρέπει να κάτσεις απέναντι απο τον δρόμο λόγω κρύου.

Απέναντι το Αταλαντονήσι,καταπράσινο αλλά βραχώδες.Αμφιβάλλω αν έχει περισσότερες απο 1-2 παραλίες.

Ωραία βολτίτσα,είδαμε και κάτι καινούργιο,έτσι για να μη βαριόμαστε ρε αδερφέ! :ncclub:

Πάντα όρθιοι! :lke:

Offline tryxx

• Hero Member
  • Total likes: 1029
    • Φυσαλίδες
  • Μηχανή : NC 750X DCT 2014
  • Με λένε: Στέλιο
Re: Δάσος Κουρί-Ανάβρα Μαγνησίας 7-10-2018
« Reply #1 on: October 10, 2018, 07:57:52 PM »
η ΑΝΆΒΡΑ ήταν πρότυπο χωριό με το ζήλο που ειχε επιδείξει ο τοτε Δήμαρχος ..είχε πάρει πολλά ευρωπαϊκά προγράμματα. Τώρα όμως που συνενώθηκε νομίζω θα επανέλθει στα ... δυστυχώς...ελληνικά στάνταρ
http://fysalides.gr
Η περιγραφή δεν είναι το περιγραφόμενο

Online billy84

« Reply #2 on: October 10, 2018, 11:37:59 PM »
η ΑΝΆΒΡΑ ήταν πρότυπο χωριό με το ζήλο που ειχε επιδείξει ο τοτε Δήμαρχος ..είχε πάρει πολλά ευρωπαϊκά προγράμματα. Τώρα όμως που συνενώθηκε νομίζω θα επανέλθει στα ... δυστυχώς...ελληνικά στάνταρ

Ας ελπίσουμε οτι θα κρατηθεί! :lke:

Offline G.M

• Full Member
  • Total likes: 250
  • Μηχανή : XL650V
  • Με λένε: George
  • Είμαι από: Athens
« Reply #3 on: October 11, 2018, 06:55:37 AM »
''κινηση Ματ'' η επιλογη να βολταρεις στην Οθρυ Βιλλ,ομολογω οτι καιρο τωρα μου κλεινει το ματι...
δειχνει να εχει πολλες ομορφιες που περνανε απαρατηρητες...τωρα μαλιστα που ειδα κ την Αναβρα με τα καλουδια της  :eat: μπαινει αμμεσα στο εκδρομικο μου καλενταρι!

The following users thanked this post: billy84

Online billy84

« Reply #4 on: October 11, 2018, 11:17:58 AM »
''κινηση Ματ'' η επιλογη να βολταρεις στην Οθρυ Βιλλ,ομολογω οτι καιρο τωρα μου κλεινει το ματι...
δειχνει να εχει πολλες ομορφιες που περνανε απαρατηρητες...τωρα μαλιστα που ειδα κ την Αναβρα με τα καλουδια της  :eat: μπαινει αμμεσα στο εκδρομικο μου καλενταρι!

Έχει και καλές χωμάτινες διαδρομές. Στο δικό μου καλεντάρι είναι και η κορυφή του βουνού! Με το καλό να βολτάρεις προς τα εκεί, θα σου αρέσει πολύ η διαδρομή!

Online FZMAN

• Hero Member
  • Total likes: 1008
  • Μηχανή : YAMAHA FAZER S2
« Reply #5 on: October 13, 2018, 11:17:02 AM »
Πολύ καλή βόλτα που έχω κάνει στο παρελθόν όταν η Ανάβρα ήταν στα καλύτερα της.
Πραγματικά τι μου θύμισες.
Πάντα τέτοια.

The following users thanked this post: billy84