Author Topic: Σιένα-Πίζα-Λιβόρνο-Φλωρεντία 2018  (Read 1030 times)

Offline billy84

Σιένα-Πίζα-Λιβόρνο-Φλωρεντία 2018
« on: August 24, 2018, 01:37:43 AM »
Τέσσερις πανέμορφες πόλεις που είδαμε φέτος στο roadtrip μας.1η στάση στη μεσαιωνική Σιένα.Πάρκαρα αριστερά σε μονόδρομο ελπίζοντας οτι δε θα με ενοχλήσει κανείς.Ευτυχώς δε βρήκα κάποια κλήση! ;D

Περπάτημα στα σοκάκια αυτης της ιδιαίτερης πόλης.

ένας όμορφος ναός που συναντήσαμε.Δε θυμάμαι πως λέγεται δυστυχώς.

Όμορφα αγάλματα παντού

Ναός Αγίου Ιωάννη του βαπτιστη.Must see στη Σιένα.Εντυπωσιακός αν μη τι άλλο.

Η φωτό δείχνει τις ενδυματολογικές προτιμήσεις των gay Ιταλών μπάτσων.Δείτε μπότα και κολλητό κολάν.Τι ειναι αυτά ρε?Που οδεύουμε? :rofl:

Επόμενος προορισμός το Palazzo publico.Εντυπωσιακά κτίρια και ''πλατεία'' 'οπου παλιότερα γινονταν ιπποδρομίες.

Τσιμπήσαμε και κάτι ντόπιο γιατι μας άνοιξε η όρεξη με την ομορφιά της πόλης! :ncclub:

και συνεχίσαμε τον περίπατο γυρνώντας πίσω στο χρόνο.

Διακρίνεται η Βασιλική του Αγίου Δομίνικου

Αγία Μαρία των Σέρβι

Η θέα προς το Κέντρο

Απο αυτον τον ναό τράβηξα και ένα βίντεο προς το κέντρο.Αποτυπώνει καλύτερα την πόλη

Απο τη Σιένα κατευθυνθήκαμε στην Πίζα .Προσωπικά τη θεωρώ παρεξηγημένη καθώς οι περισσότεροι την επισκέπτονται κυρίως για τον Πύργο της όμως είναι αντίστοιχα όμορφη με τις υπόλοιπες πόλεις πχ Φλωρεντια (τις διασχίζει το ίδιο ποτάμι).

Εδώ ολόκληρη η διαδρομή μέχρι την Πίζα.Είμαι δικάβαλος με σαμάρια και tank bag παρολαυτά κινούμαι αρκετά γρήγορα(την περισσότερη ώρα με 140-150).Κινήθηκα απο τους δρόμους ταχειας κυκλοφορίας και όχι απο Autostrada βάζοντας στο GPS αποτροπή διοδίων και ταυτόχρονα γρήγορη διαδρομή.Φυσικά ο διπλός με τη νησίδα δεν είναι παντού,σε πετάει και σε επαρχιακούς δρόμους μιας λωρίδας.Το οδόστρωμα είναι παντού καλύτερο απο το δικό μας αλλά έχει και αυτο λακκούβες και σαμαράκια.

Αφιξη στην Πίζα

Ο κεκλιμένος πύργος της Πίζας

Ο περιβάλλοντας χώρος που απαρτίζεται απο πολύ όμορφα κτίρια

Μια βόλτα μέχρι το ποτάμι που χωρίζει την πόλη στα 2 οπως σε πολλες ευρωπαικές πόλεις.

Επίσκεψη και στο Λιβόρνο απο όπου θα φεύγαμε με καράβι την επόμενη μέρα.Όμορφη πόλη και λιμάνι,θα έλεγα αποκάλυψη για μένα.

1ο σημείο ενδιαφέροντος η Terrazza Mascagni.Mια ανάπλαση χώρου στην προβλήτα που δίνει τη δυνατότητα για περίπατο ή τρέξιμο κλπ.

Εχει και κάποιες μικρές νεροτσουλήθρες

Επόμενο σημείο ενδιαφέροντος ένα φρούριο στο λιμάνι.Το Fortezza Vecchia

Kαι απο εκεί σε μια ας την πούμε ''μικρή Βενετία'' της πόλης η οποία λέγεται Venezia Nuova.Οχι τυχαία.

Η οποία περιοχή έχει και κάστρο(fortezza nuova)

Kαι μια φωτό απο μέσα απο το Καράβι.Πολύ θετικές εντυπώσεις απο το Λιβόρνο

Με την επιστροφή μας,διανυκτερεύσαμε στη Φλωρεντία και κάναμε μια γύρα το βράδυ.Τελικά τέτοιοι προορισμοι αξίζουν καλύτερα τετοιες ώρες.Μικρή παρουσία αστυνομίας,ελάχιστη κίνηση οποτε έχεις τη δυνατότητα να γυρίσεις όλη την πόλη γρήγορα.

Παλαιά γέφυρα της πόλης.

Πάνω στη παλιά γέφυρα.

επόμενη στάση το Palazzo pitti.Ενα εντυπωσιακό ανάκτορο που αρχικά το 1500 περίπου ανήκε σε τραπεζίτη παρακαλώ!Περισσότερες πλήροφοριες εδω https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%BF_%CE%A0%CE%AF%CF%84%CF%84%CE%B9

Φυσικά δεν είναι δυνατον να επισκεπτεί κανείς τη Φλωρεντία και να μην πάει στην πλατεία του Μιχαήλ Αγγελου. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B9%CF%87%CE%B1%CE%AE%CE%BB_%CE%86%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82

Η οποία πλατεία βρισκεται ψηλά και έχει πανοραμική θέα της πολης.

Διακρίνεται η παλιά γέφυρα αριστερά στη φωτό.

Ουσιαστικά στην Ιταλία μείναμε σκάρτη 1,5 μέρα όμως με σωστό προγραμματισμό προλάβαμε να δουμε τις συγκεκριμένες πόλεις και αξιοθέατα παρόλο που δεν ήταν ο κύριος στόχος του ταξιδιού μας.

Για τους Ιταλούς είναι γνωστή η αντιπαθειά μου,γενικά δεν τους γουστάρω για πολλούς λόγους.Οφείλω όμως να παραδεχτώ οτι είναι σε πολλά πράγματα πολύ μπροστά απο εμάς όπως στο πως πλασάρουν τον πολιτισμό τους και στο πόσο καθαρές και προσεγμένες έχουν τις πόλεις τους.

Απο εκεί και πέρα,έχουν μεν ανώτερη μοτοσυκλετιστική κουλτούρα συγκριτικά με εμας, όμως το καλοκαίρι ένα ποσοστο 70% κυκλοφορεί χωρίς καθόλου εξοπλισμό.Κράνη φοράνε όλοι,όμως πάρα πολλοι φοράνε κάτι αστεία τύπου Jet που δεν προστατευουν ουσιαστικά.Πέτυχα τύπο με GS με αμάνικο και βερμουδα στην εθνική να πηγαίνει 180+.Τελικά σε συνθήκες ζέστης οι περισσότεροι άνθρωποι δεν αντέχουν και κάνουν εκπτώσεις στην ασφάλεια τους.Δυστυχώς είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς,δεν την αντέχω τη ζέστη.Το ίδιο βέβαια ισχύει και για Γερμανούς και Γάλλους που πέτυχα,ελλιπής εξοπλισμός σε συνθήκες ζέστης.Υπήρχαν βέβαια κάποιοι που θαυμασα καθώς ήταν φουλ προβλεπόμενοι αλλά δεν ήταν η πλειοψηφία.

Σύντομα θα ανεβάσω και τον κεντρικό πυρήνα του συγκεκριμένου ταξιδιού,την Κορσική.

Offline G.M

• Full Member
  • Total likes: 305
  • Μηχανή : XL650V
  • Με λένε: George
  • Είμαι από: Athens
Re: Σιένα-Πίζα-Λιβόρνο-Φλωρεντία 2018
« Reply #1 on: August 24, 2018, 02:25:12 AM »
δροσερη ανταποκριση κ αποτυπωση εντυπωσεων.οι δε πολεις αποτελουν κορυφαια τουριστικο προορισμο κ σαφως οχι αδικα!
οντως το Λιβορνο εκπλησει ευχαριστα,θα ελεγα κατι αναλογο ειχα παθει κ γω με το Γκροσετο πριν απο 10 χρονια οταν ειχα κανει το ιδιο ταξιδι.
πραγματι Μπιλ, οι Ιταλοι ειναι μαστορια δυνατα σε αυτον τον τομεα,και την ιστορια τους την πουλανε αριστα οπως κ την κουζινα τους!
επισης εντυπωσιακο ειναι οτι εχυν κρατησει αθικτα ολα τα χωρια/πολεις κτλ ως προς το ιστορικο  κεντρο κ οτι νεο εχει δομηθει στα περιξ..!

The following users thanked this post: billy84

Offline tryxx

• Hero Member
  • Total likes: 1218
    • Φυσαλίδες
  • Μηχανή : NC 750X DCT 2014
  • Με λένε: Στέλιο
« Reply #2 on: August 24, 2018, 09:25:21 AM »
Εντυπωσιακή η Ιταλία σε όλα τα μήκη κ πλάτη. Απ τη μια καλά που μας οικειοποιήθηκαν τον πολιτισμό μας οι Ρωμαίοι γιατί εμείς θα τα είχαμε τινάξει στο βρόντο όλο..
Μπίλυ μηχανη φορτωμένη σε ερημικό δρομάκι,,, καλά που τη βρήκες στη θέση της. Με ένα βανάκι τη φορτώνουν στο αψε σβήσε !!!
http://fysalides.gr
Η περιγραφή δεν είναι το περιγραφόμενο

Offline Akis12

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Total likes: 13823
  • Μηχανή : NC750XD 2015
  • Με λένε: Άκη
  • Είμαι από: Αθήνα
« Reply #3 on: August 24, 2018, 09:38:53 AM »
Εντυπωσιακή η Ιταλία σε όλα τα μήκη κ πλάτη. Απ τη μια καλά που μας οικειοποιήθηκαν τον πολιτισμό μας οι Ρωμαίοι γιατί εμείς θα τα είχαμε τινάξει στο βρόντο όλο..
Μπίλυ μηχανη φορτωμένη σε ερημικό δρομάκι,,, καλά που τη βρήκες στη θέση της. Με ένα βανάκι τη φορτώνουν στο αψε σβήσε !!!
Δεν πειράζουν τα μηχανάκια και τα πράγματα των ιερωμένων.  :pri1:

Offline billy84

« Reply #4 on: August 24, 2018, 10:11:01 AM »

Αυτό είναι πολυσύχναστο σοκάκι αν και δεν του φαίνεται. Πιο πολύ φοβάμαι κάποια κλήση πάρα να κλέψουν το NC. Δεν έχω ακούσει καμία κλοπή μέχρι σήμερα.   :lke:

Βάλε και το ότι το είχα ραντισει με αγιασμό. Όλα παίζουν ρόλο!  :rofl:

Offline nagual

• Jr. Member
  • **
  • Total likes: 107
  • Μηχανή : NC 750X DCT
  • Με λένε: Γιώργος
« Reply #5 on: August 24, 2018, 12:54:57 PM »
Επι της ευκαιρίας φαντάζομαι περνάει και crash test η γυναίκα στο κομμάτι των ταξιδίων. Αντέχει αντέχει?  :rofl: :rofl:

Offline Makis

• Sr. Member
  • Total likes: 525
  • Μηχανή : Transalp 650
  • Με λένε: Μάκης
  • Είμαι από: Πετράλωνα
« Reply #6 on: August 24, 2018, 09:21:12 PM »
Επι της ευκαιρίας φαντάζομαι περνάει και crash test η γυναίκα στο κομμάτι των ταξιδίων. Αντέχει αντέχει?  :rofl: :rofl:

Αφού μάς το εξήγησε: Τα ραντίζει όλα με αγιασμό  :rofl:
Dirt road fan

Offline TopGun

• Full Member
  • Total likes: 238
  • Μηχανή : Honda VFR800X Crossrunner MY2016
  • Με λένε: Πέτρος
« Reply #7 on: August 24, 2018, 10:20:25 PM »
Μπράβο Billy πολύ όμορφο ταξίδι. Σιένα και Φλωρεντία είναι και εμένα οι αγαπημένες μου πόλεις.
Ο ναός στη 5η φωτό από την αρχή που δεν θυμάσαι είναι του San Cristoforo
Πάντα τέτοια!
Πέτρος___Honda VFR800X Crossrunner MY2016

Offline billy84

« Reply #8 on: August 26, 2018, 09:32:32 AM »

Δεν αντέχει και πολύ αλλά εντάξει το προσπαθεί! 

Για μεγαλύτερα ταξίδια πρέπει να βρω μια 2η! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Online ta-sio

• Hero Member
  • Total likes: 1231
  • Μηχανή : Το γκρί το NC, το καλό, το αντβέντσιουρρρρ...
  • Είμαι από: Στο νησί των Φαιάκων
« Reply #9 on: August 26, 2018, 06:33:17 PM »
Βρε σε λιγο θα σε βαλει να αλλαξεις και μηχανη. Αν σου δειχνει κατα λαθος τιποτα διαφημησεις απο GS μην σε παραξενεψει. :rofl: :rofl: 
Περα απο την πλακα, με την ιστορια που εχεις, μια χαρα ταξιδαρα εβγαλε η κοπελια.
Πολυ ωραιο ταξιδι, πανεμορφες πολεις. Να ειστε και οι δυο γεροι και να γυριζετε τον κοσμο.
Κι εγώ πήρα το δρόμο τον λιγότερο ταξιδεμένο....αλλά χρησιμοποίησα GPS.

Offline billy84

« Reply #10 on: August 26, 2018, 10:04:24 PM »
Βρε σε λιγο θα σε βαλει να αλλαξεις και μηχανη. Αν σου δειχνει κατα λαθος τιποτα διαφημησεις απο GS μην σε παραξενεψει. :rofl: :rofl: 
Περα απο την πλακα, με την ιστορια που εχεις, μια χαρα ταξιδαρα εβγαλε η κοπελια.
Πολυ ωραιο ταξιδι, πανεμορφες πολεις. Να ειστε και οι δυο γεροι και να γυριζετε τον κοσμο.

Μπααααα μη νομίζεις,Japan ειναι η γυναίκα.Corolla έχει,θέλει αξιοπιστία!Μάλλον για κανα Honda αμάξι με βλέπω να με ψήνει ! :rofl:

Οντως ειναι άξια που έβγαλε έστω αυτο το ταξίδι αν και χωρίς προηγούμενη εμπειρία σε μηχανές και ταξίδια.

Να είσαι καλά φίλε! :lke: