Author Topic: Βοσνία Ερζεγοβίνη, Κροατία, Σλοβενία, Σερβία.  (Read 1908 times)

Offline gona takato

• Full Member
  • Total likes: 390
  • Μηχανή : Honda NC 750x DCT 2017
  • Με λένε: Νίκος
  • Είμαι από: Θεσσαλονίκη

Offline gona takato

• Full Member
Η επόμενη μέρα μας βρίσκει κλασικά να αναχωρούμε νωρίς για Λιουμπλιάνα. Ενδιάμεση στάση το Ζάγκρεπ όπου βρήκαμε κλειστό πάρκινγκ όπου αφήσαμε κράνοι στολές μποτες κτλ και χαλαροί με σορτσάκι κτλ βγήκαμε να το περπατήσουμε. Στο κέντρο δεν μπαίνει αυτοκίνητο. Τραμ και ποδήλατο μόνο. Μεγάλες πλατείες, μεγάλες εκκλησίες, κτήρια μεσαιωνικού τύπου και πάρκα να χορταίνεις πράσινο. Περπατήσαμε τουλάχιστον 2 - 3 ώρες και ήπιαμε και καφεδάκι στο κέντρο. Θα πήγαινα ξανά να την δω και νύχτα την πόλη μιας και μου φάνηκε πολλά υποσχόμενη. Επιστροφή στο πάρκινγκ και on the road again. Προσοχή με την είσοδο στην Σλοβενία μην ξεχάσετε να βγάλετε βινιέτα. 7,5 ευρώ η εβδομάδα για την μοτοσικλέτα. Άφιξη στην Λιουμπλιάνα, μπάνιο, μηχανή και βουρ για κέντρο. Πάρκινγκ για μοτο υπαρχει παντου αλλά και φθηνά ταξί. Εγώ προσωπικά σπάνια την αποχωρίζομαι.
Η Λιουμπλιάνα είναι μικρή, σε 2 ωρίτσες την έχεις περπατήσει όλη. Έχει πάνω σε λόφο ένα υπέροχο κάστρο (μην μπείτε δεν αξίζει) και το κέντρο της είναι, τί άλλο, πλακόστρωτο. Ο κόσμος και το όλο στιλ θυμίζει Αυστρία και το βιοτικό επιπεδο φαίνεται να είναι πολύ υψηλο. Τα παρτι και τα λάιβ ξεκινάνε από τις 6 7 το απόγευμα και ο κόσμος πραγματικά περνάει καλά. Η κουζίνα τους είναι καλή αλλά τα παγωτά τους πεντανόστιμα!
Οι τιμές είναι νορμάλ και το νόμισμα ευρώ.
« Last Edit: June 09, 2018, 11:32:02 PM by gona takato »

Offline gona takato

• Full Member

Offline billy84

Tέλειο ταξίδι Νίκο!

Πως το είδες το NC σε αυτο το ταξίδι υπο αυτες τις συνθήκες?

Ανεφοδιασμοί κλπ?Προβληματίστηκες πουθενα?

Κατανάλωση φαντάζομαι χαοτική διαφορά έτσι?

The following users thanked this post: gona takato

Online ta-sio

• Hero Member
  • Total likes: 1189
  • Μηχανή : Το γκρί το NC, το καλό, το αντβέντσιουρρρρ...
  • Είμαι από: Στο νησί των Φαιάκων
Χορταστικό ταξίδι πιστεύω... Τα μπλουζάκια σας τα σπάνε.. :lke:
Κι εγώ πήρα το δρόμο τον λιγότερο ταξιδεμένο....αλλά χρησιμοποίησα GPS.

The following users thanked this post: gona takato

Offline gona takato

• Full Member
Tέλειο ταξίδι Νίκο!

Το NC για μένα ήταν αποκάλυψη. Περίμενα να έχω θέματα με το έξτρα βάρος σε όλους τους τομείς, φρένα, πλαίσιο, αναρτήσεις, γκάζι, κατανάλωση. Είναι τόσο όσο για να καλύψει τουλαχιστον το ελάχιστο των απαιτήσεων μίας μηχανής για τουρισμό. Πουθενά δεν υστέρησε.
Φορτωμένο ακολούθησε και προσπέρασε μηχανές πολύ πιό δυνατές, σε επαρχιακό δίκτυο. Σε κάποιες περιπτώσεις έκανε πλάκα σε μεγάλου κυβισμού μηχανές. Ακολούθησε με άνεση σε εθνικές οδούς και με ταχύτητες έως 140 150 μηχανές με 1200 και 1300 κυβικά.
Τα 240 χλμ τα είχε σίγουρα με αυτές τις ταχύτητες με υπόλοιπο 1 έως 2 λίτρα στο ρεζερβουάρ.
Καλά όταν το ξεφορτώσεις και βγεις βόλτα στην πόλη οι άλλοι σε κοιτάνε περίεργα με μίσος.
Έμεινα υπερευχαριστημένος. Και όπως έχω ξαναπεί, δεν το περίμενα. Η λογική μου είπε να το πάρω ενώ πάντα αγόραζα μηχανές με το συναίσθημα και το λάτρεψα από τα πρώτα χλμ.
Το ακόμα πιο ευχάριστο είναι ότι βόλεψε ακόμη περισσότερο την γυναίκα μου και άρχισε να ψήνεται να πάρει και η ίδια ένα. Μεγάλες πλάκες!!!!

Offline gona takato

• Full Member
Χορταστικό ταξίδι πιστεύω... Τα μπλουζάκια σας τα σπάνε.. :lke:

Ακόμα δεν τελείωσε, έχει και Σερβία το μενού, πού είχα μείνει;  :rofl:

Τα μπλουζάκια είναι η 3η ή 4η φορά που κάνουμε και η αλήθεια είναι ότι τώρα τα τελειοποιήσαμε. Είμαστε μία παρέα που ταξιδεύουμε αρκετά χρόνια αλλά συστηματικά τα τελευταία 5 χρόνια στο εξωτερικό. Φτάσαμε να ταξιδεύουμε 10 μηχανές και ένα αυτοκίνητο!!! Βγάλαμε ένα νικνέιμ GRiders και κάθε χρόνο βάζουμε στον χάρτη την νέα διαδρομή. Καλή φάση.

Offline gona takato

• Full Member
Tέλειο ταξίδι Νίκο!

Μια φορά στάθηκα τυχερός σε ανεφοδιασμό. Είχα βάλει σταση τα 240χλμ αλλά μία αναποδια στα σύνορα Σερβίας Σκοπίων στην επιστροφή μας έκοψε στην μέση αφού πέσαμε σε γκρούπ με τους hell's angels. Πέρασα πρώτος κάνοντας τρίπλα αλλά ο πίσω μου δεν ξεκίνησε γρήγορα ενώ του μίλησα στην ενδοεπικοιν με αποτέλεσμα να μπουν άλλοι ανάμεσα. Έτσι πέρασα γρήγορα και μην έχοντας τί να κάνω πήγα σε βενζίνη και φουλαρα για καλό και κακό παρόλο που είχα κάνει λίγα Χλμ. Το αποτέλεσμα ήταν, λόγω κατασκευής νέου δρόμου στα Σκόπια το βενζινάδικο να είναι κλειστό και το επόμενο ήταν λίγο πολύ στα 320  συνολικά χλμ που οσο και να ήθελα δεν θα έβγαζα!!!

Offline gona takato

• Full Member
Την επόμενη μέρα το πρωινό ξύπνημα είναι συνήθεια πλέον και η αναχώρηση είναι με προορισμό βουνά και λίμνες. Πρώτη στάση στη skofja loka για πρωινό και η διαδρομή άγρια και σφιχτή από cerkno και προορισμό για φωτογραφίες στο most na soci. Πολλές μοτοσυκλέτες με 3υρωπαικες πινακίδες με αυτές από Γερμανία να ξεχωρίζουν. Από εκεί βουνό και άφιξη στην λίμνη bohinj. Φωτογραφίες, νεράκι και βουρ για λίμνη bled μιας και η καταιγίδα μας πλησιάζει. Βρίσκουμε έναν ευγενικό κύριο, λαχείο, μας παραχωρεί ένα χώρο πάρκινγκ με ένα μικρό υπόστεγο το οποίο είχε για πελάτες των δωματίων που νοίκιαζε. Σε χρόνο ρεκόρ ξεντυνομαστε, μην το μετανιώσει και με αδιάβροχο και ομπρέλα πάμε βαρκάδα. Έχει βαρκούλες και σε περνάνε σε ένα νησάκι στην μέση της λίμνης όπου υπάρχει μια εκκλησία. Μόλις φτάσαμε άνοιξαν οι ουρανοί!!! 40 λεπτά βροχή, την βγάλαμε σε ένα μαγαζί με αναμνηστικά και γλυκά. Πνίξαμε τον πόνο μας στο παγωτό. Ευτυχώς η βάρκα στην ώρα της για την επιστροφή. Είχα κανονίσει φαγητό μέσα στα βουνά αλλά μιας και σταμάτησε η βροχή σκεφτήκαμε να πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής. 5 η ώρα είμασταν ήδη Λιουμπλιάνα, μπάνιο και δρόμο για να πάμε σε πάρτι που γινόταν με λάιβ μουσική με χορηγό την redbul.
Και λίγες φωτογραφίες...

Offline gona takato

• Full Member

Offline gona takato

• Full Member

Offline gona takato

• Full Member

Offline gona takato

• Full Member
Και έτσι φτάσαμε στην τελική ευθεία. Λιουμπλιάνα Βελιγράδι λοιπόν στη βαρετή εθνική οδό με το NC παρόλο το φορτίο, να μην κατεβαίνει από τα 140 ενώ υπήρξαν στιγμές που ταξίδευα με 170 χωρίς να νοιώθω ότι θα σπάσει αλλά και χωρίς γκάζι για πιο πολλά πλέον.
Άφιξη στο ξενοδοχείο, μπάνιο και κέντρο για βόλτα φαγητό ποτό. Πάρκινγκ πολλά άλλα δεν δέχονταν μοτοσυκλέτες!!! Μετά από κουβέντα με δημοτικό αστυνομικό μας είπε να τα αφήσουμε όπου μας βολεύει φτάνει να μην είναι προφανές πέρασμα πεζών. Καλύτερα δεν γίνεται...

Offline billy84

Τα έχουμε ξαναπεί. Οι περισσότεροι μέχρι 140 πάνε ότι μηχανάκι και να έχουν για λόγους οικονομίας η επειδή φοβούνται πρόστιμα κλπ. Με το NC μέχρι 170 πας άνετα λόγω πολύ χαμηλών στροφών (5000 περίπου). Το 750 έχει επιπλέον αντικραδασμικο άξονα και είναι ακόμα πιο άνετο από κραδασμους. Το "υποτίθεται" περισσότερο ταξιδιάρικο V Strom στα 160 έχει πολλούς κραδασμους σε κουραστικό βαθμό, δεν είναι για να πηγαίνεις συνέχεια με 160 θα κατέβεις με Πάρκινσον.  :akis:

Offline gona takato

• Full Member
Βασίλη όσες φορές και αν το άκουσα αλλά και προσπάθησα να το αιτιολογησω στον εαυτό μου πρίν αγοράσω το NC, δεν κατάφερνα στο τέλος να με πείσω και ας βγαίναν σωστοί οι αριθμοί. Τελικά στην πράξη, στην πραγματικότητα, είναι όπως έχω ξαναπεί αποκάλυψη αυτή η μηχανή.