Author Topic: «Ίσως» να είναι το μεγαλύτερο ταξίδι που έκανε ένα Honda NC750X με γυναίκα οδηγό  (Read 8480 times)

Online uss enterprise

• Jr. Member
  • **
  • Total likes: 81
  • Μηχανή : NC750XD
  • Με λένε: ΦΑΝΗΣ
  • Είμαι από: ΚΗΦΙΣΙΑ
Η εμπειρία που ζησατε μοναδική. Καλά ταξίδια πάντα όρθιοι και δυνατοι Να γραψετε ολες τις εμπερίες και συναισθήματα σε βιβλίο,  θα γινει ανάρπαστο!

Offline wheel-of-time

• Newbie
  • *
  • Total likes: 62
    • Wheel-of-time
  • Μηχανή : Honda NC750X / Crosstourer
  • Με λένε: Γιώργος & Αννα
  • Είμαι από: Wuppertal Γερμανία
@ΦΑΝΗΣ, Φάνη σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια, Ναι θα συνεχίσουμε να ταξιδεύουμε και να μοιραζόμαστε τις ιστορίες και τα συναισθήματα ενός ταξιδιού!!

Offline billy84

Τεράστια εμπειρία τι να λέμε!Ευχομαι να συνεχίσετε όπως αρχίσατε! :lke: b!((

Offline POUL87

• Full Member
  • Total likes: 72
  • Μηχανή : NC 750X
  • Με λένε: Πολύδωρο
  • Είμαι από: Κερατσίνι Αττικής
Απίστευτο.... Πάντα τέτοια. Πάντα όρθιοι. :lke:

Offline Akis12

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Total likes: 14639
  • Μηχανή : NC750XD 2015
  • Με λένε: Άκη
  • Είμαι από: Αθήνα
Με εντυπωσίασε η ευκολία που μεταφέρθηκαν τα μηχανάκια από τον Καναδά στην Γερμανία

Offline wheel-of-time

• Newbie
  • *
  • Total likes: 62
    • Wheel-of-time
  • Μηχανή : Honda NC750X / Crosstourer
  • Με λένε: Γιώργος & Αννα
  • Είμαι από: Wuppertal Γερμανία
Με εντυπωσίασε η ευκολία που μεταφέρθηκαν τα μηχανάκια από τον Καναδά στην Γερμανία

Καλησπέρα Άκη, (απόσπασμα από το ημερολόγιό της ιστοσελίδα μας). Η μεταφορά έγινε με την εταιρία Air Canada.
Αυτή προσφέρει φθηνή μεταφορά μοτοσυκλετών κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών μηνών από όλα τα cargo αεροδρόμια τις Ευρώπης προς Καναδά και αντίστροφα!
Οι μηχανές μεταφέρονται με το πρόγραμμα fly and ride, δηλαδή ανοιχτές χωρίς κουτί, απλά δένονται μόνο σε παλέτες. Οι βαλίτσες και τα σακίδια μπορούν να παραμείνουν γεμάτα στη μοτοσυκλέτα.
Το κόστος είναι περίπου 800 ευρώ ανά μοτοσυκλέτα, συν 80 ευρώ για το έγγραφο «Επικίνδυνα εμπορεύματα»( τιμές Αύγουστος 2017). Όλη η διαδικασία και οργάνωση έγινε μέσω λάπτοπ και ίντερνετ από ένα κάμπινγκ.
Στο τέλος έπρεπε να εκτυπώσουμε 3 φορές το πιστοποιητικό "επικίνδυνων εμπορευμάτων" και να το παραδώσουμε με τις μοτοσυκλέτες στο Cargo Air Canada στο Βανκούβερ του Καναδά. Δεδομένου ότι δεν διαθέτουμε έναν εκτυπωτή, ζητάμε από την ιδιοκτήτρια του κάμπινγκ που μέναμε να το εκτυπώσει για εμάς. Πράγμα που έκανε πολύ ευχαρίστως..

Με το έγγραφο "επικίνδυνων εμπορευμάτων", βεβαιώνουμε ότι δεν υπάρχουν εκρηκτικές ή εύφλεκτες ουσίες στη μοτοσικλέτα και τις βαλίτσες. Το ντεπόζιτο πρέπει να περιέχει λιγότερα από 3 λίτρα βενζίνης. Αυτό το γνωρίζουμε ήδη από το ταξίδι προς το Κανκούν του Μεξικού. Τα τελωνειακά έγγραφα δεν είναι απαραίτητα για την επιστροφή, καθώς οι μοτοσυκλέτες μας, (γύριζαν σπίτι τους), και είναι εγγεγραμμένες στη χώρα προορισμού, την Γερμανία.
Χρειαστήκαμε λίγες μέρες για να ολοκληρώσουμε όλες τις διαδικασίες. Στο ενδιάμεσο, κάνουμε ωραίες βόλτες στην περιοχή. :-)
https://www.aircanada.com/cargo/en/shipping/shipping-solutions/ac-dgr/#tab_motorcycle
« Last Edit: January 06, 2018, 01:56:30 AM by wheel-of-time »

Offline Akis12

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Total likes: 14639
  • Μηχανή : NC750XD 2015
  • Με λένε: Άκη
  • Είμαι από: Αθήνα
Καλησπέρα Γιώργο
Το διάβασα και μου άρεσε η διαδικασία καθώς και ότι οι μηχανές μπορούν να ταξιδέψουν φορτωμένες

The following users thanked this post: wheel-of-time

Offline gregorvolos

• Sr. Member
  • Total likes: 199
  • Μηχανή : Honda Integra 750
  • Με λένε: Γρηγόρη
  • Είμαι από: Βόλο και μένω Χαλκίδα :)
Εντάξει τι να πω... Εσείς τα όνειρα τα κάνετε πραγματικότητα και εμείς μένουμε με το τραγούδι μας '' όνειρα και όνειρα που πήγανε χαμένα ''...
Να είστε πάντα καλά παιδιά και να γυρίσετε τον κόσμο όλο. Άψογοι. Καλή συνέχεια!

Online ta-sio

• Hero Member
  • Total likes: 1241
  • Μηχανή : Το γκρί το NC, το καλό, το αντβέντσιουρρρρ...
  • Είμαι από: Στο νησί των Φαιάκων
Εντάξει τι να πω... Εσείς τα όνειρα τα κάνετε πραγματικότητα και εμείς μένουμε με το τραγούδι μας '' όνειρα και όνειρα που πήγανε χαμένα ''...
Να είστε πάντα καλά παιδιά και να γυρίσετε τον κόσμο όλο. Άψογοι. Καλή συνέχεια!
Μην χαλιεσε βρε. Μικροι ειμαστε ακομα..
Κι εγώ πήρα το δρόμο τον λιγότερο ταξιδεμένο....αλλά χρησιμοποίησα GPS.

Offline gregorvolos

• Sr. Member
  • Total likes: 199
  • Μηχανή : Honda Integra 750
  • Με λένε: Γρηγόρη
  • Είμαι από: Βόλο και μένω Χαλκίδα :)
Ναι... Δόντια βγάζουμε ακόμα.