Author Topic: Iταλία-Γαλλία-Ισπανία-Γιβραλτάρ 2017  (Read 2542 times)

Offline tryxx

• Hero Member
  • Total likes: 1218
    • Φυσαλίδες
  • Μηχανή : NC 750X DCT 2014
  • Με λένε: Στέλιο
Re: Iταλία-Γαλλία-Ισπανία-Γιβραλτάρ 2017
« Reply #15 on: October 17, 2017, 08:32:30 PM »
Μπίλυ καταπληκτικό ταξίδι. Μπράβο και στο Μαικ, είστε ωραίο δίδυμο.
Δυό λόγια για τους προβληματισμούς σου

Φευγοντας απο το Γιβραλταρ πολλές φορές αναρωτήθηκα τι ακριβώς είδα,είδα κάτι ιδιαίτερο?Κάτι διαφορετικό απο όσα έχω δει?Οχι!Ουτε στον βράχο του Nordcap είδα κάτι τρελό που δεν είχα ξαναδει,όμως είναι η ψευδαίσθηση που μας οδηγεί,είναι η ιδέα του βορειότερου άκρου της Ευρωπης και το οτι έφτασες εκει οδηγώντας με τη μοτοσυκλέτα σου.Η ίδια ιδέα ισχύει και για το Γιβραλταρ,διέσχισα όλη την Ευρώπη και βρέθηκα μια ανασα απο την Αφρική.Σε αυτο το στενό πέρασμα μεγάλης στρατηγικής σημασίας ανα τους αιώνες.

Αν θυμάμαι καλά ο Καββαδίας ; είχε πεί οτι τα ταξίδια είναι τα τελευταία καταφύγια της αβεβαιότητας. Τωρα σαν Καββαδίας δεν εννοούσε.. ταξίδια με ξεναγό κλπ.. Εννοούσε την περιπέτεια.. με καράβια..με μηχανές με γαιδούρια..δε ξέρω και γω .. Το ξανασκέφτηκα και έχει τόσο δίκο... Μεσα σ αυτη τη καθημερινή ρουτίνα σιγουριά, η ψυχή λαχταράει τα αρχέγονα αισθήματα της αβεβαιότητας γιατί έτσι είναι πλασμένη. Πάνε όπου νάναι λοιπόν και μη ρωτάς γιατί... Γιατί έτσι σου αρέσει..Ετσι αρέσει στη ψυχή σου...όπως μια πάστα δεν εξηγείς γιατί σου αρέσει..Δεν υπάρχει απάντηση

Πολλές εκκλησίες και μοναστήρια είδα.. τι συμβαίνει...ξαφνικά έγινες ..."καλό παιδί;;;"  :rofl:
Α!....Επρεπε να μπείτε μέσα στην Αλάμπρα..
http://fysalides.gr
Η περιγραφή δεν είναι το περιγραφόμενο

The following users thanked this post: billy84

Online thomas0312

• Full Member
  • Total likes: 150
  • Μηχανή : Nc750x dct (2014)
  • Με λένε: Θωμάς
« Reply #16 on: October 17, 2017, 10:12:51 PM »
Billy, ότι και να πούμε τα λόγια περισσεύουν μέσα από τις φωτογραφίες. Πραγματικά πανέμορφα μέρη, και για μένα που έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία  στην Ισπανία με έκανες να ζηλεύσω. Μακάρι όλοι  να μπορούσαμε να κάνουμε τα όνειρα μας για ταξίδια σε μέρη διαφορετικά από αυτά που ζούμε, πραγματικότητα. ( Πες μας και ένα ενδεικτικό bugdet του όλου ταξιδιού , στο περίπου δηλαδή). 

Online ta-sio

• Hero Member
  • Total likes: 1231
  • Μηχανή : Το γκρί το NC, το καλό, το αντβέντσιουρρρρ...
  • Είμαι από: Στο νησί των Φαιάκων
« Reply #17 on: October 17, 2017, 11:00:54 PM »
Billy σε χαίρομαι γιατί κάνεις τα όνειρά σου πραγματικότητα στην σωστή στιγμή.Πάντα τέτοια και πάντα όρθιος. Το πόστ διαβάστηκε μονοκοπανιά  :corn: :cokesnif: :cokesnif:
Κι εγώ πήρα το δρόμο τον λιγότερο ταξιδεμένο....αλλά χρησιμοποίησα GPS.

Offline billy84

« Reply #18 on: October 18, 2017, 12:47:48 AM »
Μπίλυ καταπληκτικό ταξίδι. Μπράβο και στο Μαικ, είστε ωραίο δίδυμο.
Δυό λόγια για τους προβληματισμούς σου

Φευγοντας απο το Γιβραλταρ πολλές φορές αναρωτήθηκα τι ακριβώς είδα,είδα κάτι ιδιαίτερο?Κάτι διαφορετικό απο όσα έχω δει?Οχι!Ουτε στον βράχο του Nordcap είδα κάτι τρελό που δεν είχα ξαναδει,όμως είναι η ψευδαίσθηση που μας οδηγεί,είναι η ιδέα του βορειότερου άκρου της Ευρωπης και το οτι έφτασες εκει οδηγώντας με τη μοτοσυκλέτα σου.Η ίδια ιδέα ισχύει και για το Γιβραλταρ,διέσχισα όλη την Ευρώπη και βρέθηκα μια ανασα απο την Αφρική.Σε αυτο το στενό πέρασμα μεγάλης στρατηγικής σημασίας ανα τους αιώνες.

Αν θυμάμαι καλά ο Καββαδίας ; είχε πεί οτι τα ταξίδια είναι τα τελευταία καταφύγια της αβεβαιότητας. Τωρα σαν Καββαδίας δεν εννοούσε.. ταξίδια με ξεναγό κλπ.. Εννοούσε την περιπέτεια.. με καράβια..με μηχανές με γαιδούρια..δε ξέρω και γω .. Το ξανασκέφτηκα και έχει τόσο δίκο... Μεσα σ αυτη τη καθημερινή ρουτίνα σιγουριά, η ψυχή λαχταράει τα αρχέγονα αισθήματα της αβεβαιότητας γιατί έτσι είναι πλασμένη. Πάνε όπου νάναι λοιπόν και μη ρωτάς γιατί... Γιατί έτσι σου αρέσει..Ετσι αρέσει στη ψυχή σου...όπως μια πάστα δεν εξηγείς γιατί σου αρέσει..Δεν υπάρχει απάντηση

Πολλές εκκλησίες και μοναστήρια είδα.. τι συμβαίνει...ξαφνικά έγινες ..."καλό παιδί;;;"  :rofl:
Α!....Επρεπε να μπείτε μέσα στην Αλάμπρα..

Σε ευχαριστω Στέλιο να είσαι καλά! :lke:

Οπως το λες,αυτη η αβεβαιότητα και η περιπέτεια μας καθοδηγεί!Οσο για τις εκκλησίες και τα μοναστήρια,πάντα αν παρουσιάζουν αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον πηγαίνω και στην Ελλάδα(Μονη Κηπίνας κλπ).Τωρα στη συγκεκριμένη βόλτα να σου πω έτυχε και πηγαμε σε τόσα πολλά καθως υπήρχε πολυς χρόνος!Στην Αλάμπρα θα ήθελα και εγω να μπω όπως και σε αρκετά άλλα,όμως ο Μαικ δεν πολυ γουστάρει τετοιες φάσεις οποτε δεν πήγαμε.Εκτος αυτου έχουμε μπει σε αρκετα και υπάρχει και ενας κορεσμός. Πάντως η θέα του Κάστρου και της πόλης απο αυτον τον λόφο είναι όλα τα λεφτά. :D

Offline billy84

« Reply #19 on: October 18, 2017, 12:54:07 AM »
Billy, ότι και να πούμε τα λόγια περισσεύουν μέσα από τις φωτογραφίες. Πραγματικά πανέμορφα μέρη, και για μένα που έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία  στην Ισπανία με έκανες να ζηλεύσω. Μακάρι όλοι  να μπορούσαμε να κάνουμε τα όνειρα μας για ταξίδια σε μέρη διαφορετικά από αυτά που ζούμε, πραγματικότητα. ( Πες μας και ένα ενδεικτικό bugdet του όλου ταξιδιού , στο περίπου δηλαδή).

Ευχαριστώ θερμά!Και εγω έχω μια αδυναμία στην Ισπανία και ήθελα πολύ να πάω εκει.Το να τη διασχίσω με μοτοσυκλέτα άγγιξε το τέλειο για μένα.

Το καράβι πηγαινε έλα αναβατης με καμπίνα κόστισε 310 ευρω.Πήγαμε απο Πάτρα-Βενετία και γυρίσαμε Ηγουμενίτσα απο Ανκόνα.

Στο ταξίδι χάλασα περίπου 1300 ευρω.Αν αναλογιστεί κανεις ποσες εικόνες είδαμε μεσα σε 12 μέρες,ποσες πόλεις επισκεπτηκαμε το λες και τσάμπα.

Offline billy84

« Reply #20 on: November 02, 2017, 04:06:36 PM »
Nα ενημερώσω οτι προστέθηκαν όλα τα βίντεο του ταξιδιού. :ncclub:

Offline thanasakis111

• Newbie
  • *
  • Total likes: 15
  • Μηχανή : ncx 750 dct 2017
  • Με λένε: θαναση
  • Είμαι από: πειραιας
« Reply #21 on: November 04, 2017, 12:09:43 AM »
Nα ενημερώσω οτι προστέθηκαν όλα τα βίντεο του ταξιδιού. :ncclub:
Συγχαρητήρια .....Ωραία εμπειρία !!!!Πάντα τέτοια με υγεία !!!