Author Topic: Παράλια Μ. Ασίας  (Read 1351 times)

Offline Filippos

• Sr. Member
  • Total likes: 557
  • Μηχανή : NC750X
  • Με λένε: Φίλιππος
Παράλια Μ. Ασίας
« on: August 28, 2017, 11:24:55 AM »
Από Πειραιά - Χίο και από Χίο - Τσεσμέ.
Κόστος ταξιδίου.
Πειραιάς Χίος 128€ πήγαινε έλα (οδ. + μηχ.)
Χίος - Τσεσμέ 65€ πήγαινε-έλα (οδ. + μηχ.)

Πέντε διανυκτερεύσεις στην Σμύρνη, Ξενοδοχείο(4*), φαγητό, καύσιμα, τα πάντα όλα 290€.
Προσωπικά, είναι η δεύτερη φορά που πηγαίνω. Τόσο στην Κωνσταντινούπολη παλαιότερα, όσο και στην Σμύρνη τώρα, ένοιωσα καλοδεχούμενος και επ' ουδενί λόγο ανασφαλής ανάμεσα στους ανθρώπους.

Η οδήγηση στην Σμύρνη ως μεγαλούπολη θέλει προσοχή, το δε κορνάρισμα στα μποτιλιαρίσματα ...πέφτει βροχή.
Οι κεντρικοί αυτοκινητόδρομοι είναι αρκετά καλοί. Οι επαρχιακοί, εντάξει κι αυτοί, κάτι σαν τους ελληνικούς,
...με πολλά πλαστικά ομοιώματα περιπολικών.!!

Οι πόλεις που επισκέφθηκα ήταν οι χαμένες πατρίδες:

Η Σμύρνη όπου και διανυκτέρευα,

η Έφεσος,

η Πέργαμος,

και η Ιεράπολις, αρχαία λουτρόπολη  (Παμούκαλε).

Τέλος, ευχόμουν να το είχα προγραμματίσει αυτό το ταξίδι, ώστε να πήγαινα και στο εσωτερικό της Τουρκίας.
Ευελπιστώ κάποια στιγμή να το κάνω.
« Last Edit: August 28, 2017, 11:28:27 AM by Filippos »

Offline tryxx

• Hero Member
  • Total likes: 1168
    • Φυσαλίδες
  • Μηχανή : NC 750X DCT 2014
  • Με λένε: Στέλιο
Re: Παράλια Μ. Ασίας
« Reply #1 on: August 28, 2017, 11:36:12 AM »
Πολύ ωραίο ταξίδι Φίλιππε, το ειχα κάνει με αμάξι. Με τη ακόμα καλύτερα! Πανέμορφα μέρη, οι Ιωνες αφήσανε απίστευτο πολιτισμό και τον μετέφεραν και στην ελλάδα με την καταστροφή. θέλω να ξαναπάω με μηχανή τώρα....
http://fysalides.gr
Η περιγραφή δεν είναι το περιγραφόμενο

Online The_Count_

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Total likes: 2002
  • https://komhka-taxidia.blogspot.com/
    • youtube
  • Μηχανή : nc700x 2012
  • Με λένε: Μαρινος
  • Είμαι από: Θεσσαλονίκη
« Reply #2 on: August 28, 2017, 11:42:04 AM »
Ωραιες εικονες Φιλιππε... :lke:

Ευελπιστουμε και εμεις εδω πανω με τον Θωμα να κανουμε τα παραλια απο Ανδριανουπολη μεχρι Μαρμαρα την ανοιξη που θα μας ερθει!Βεβαια λεπτομερειες θα μας πεις απο κοντα...Ηταν ευκολο ταξιδι γενικα?Οι αυτοκινητοδρομοι?Σαν ταξιδι και οδηγηση και δρομοι και συνθηκες ηταν καλυτερα ή χειροτερα απο Ολλανδια?

Offline Akis12

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Total likes: 13335
  • Μηχανή : NC750XD 2015
  • Με λένε: Άκη
  • Είμαι από: Αθήνα
« Reply #3 on: August 28, 2017, 12:43:16 PM »
 :bthum:

Περιμένω λεπτομέρειες την Πέμπτη
Επίσης δεν μας είπες αν είχες κανέναν συγγενή εκεί πέρα    8)
« Last Edit: August 28, 2017, 12:52:49 PM by Akis12 »

Offline Filippos

• Sr. Member
« Reply #4 on: August 28, 2017, 12:55:29 PM »
:bthum:
Επίσης δεν μας είπες αν είχες κανέναν συγγενή εκεί πέρα    8)

Αν εννοείς αν είχα καμιά "ανιψιά" εκεί, ...όχι δεν είχα! :)

Offline Filippos

• Sr. Member
« Reply #5 on: August 28, 2017, 02:10:17 PM »
Ευελπιστουμε και εμεις εδω πανω με τον Θωμα να κανουμε τα παραλια απο Ανδριανουπολη μεχρι Μαρμαρα

Καλησπέρα Μαρίνο.
Κινήθηκα αποφεύγοντας τα διόδια, αν και δεν έχει αρκετά και είναι πάμφθηνα, (αυτόματα, χωρίς υπαλλήλους), απλά για να περνώ μέσα από πόλεις και χωριά ώστε να έχω περισσότερες εικόνες.

Οι δρόμοι είναι σαν τους δικούς μας, με την μόνη διαφορά δεν συνάντησα πουθενά επικίνδυνη λακούβα. :)
Απομακρυνόμενος από τα παράλια και πηγαίνοντας προς το εσωτερικό, σε κάποια σημεία οδήγησα για αρκετές δεκάδες χιλιόμετρα σε τραχείς (σκληρούς) ασφαλτόδρομους.

Το ταξίδι ήταν πολύ εύκολο και πιο ήσυχο απ' ό,τι στην Ολλανδία.
Η σήμανση στους επαρχιακούς δρόμους είναι αρκετή και εύκολα βρίσκεσαι στον κύριο προορισμό σου και χωρίς GPS.

Επίσης, στην επαρχία της Σμύρνης όπου εγώ τουλάχιστον κινήθηκα, τα βενζινάδικα και το φαγητό στους επαρχιακούς αυτοκινητόδρομους είναι ...άπειρα.

Οι άνθρωποι με τους οποίους έτυχε να συνομιλήσω, ήταν πρόθυμοι να τους πιάσεις την κουβέντα, εξυπηρετικοί να βοηθήσουν και περίεργοι να μάθουν πως είναι τα πράγματα γενικότερα στην Ελλάδα.
Α και κάτι ακόμη, συνάντησα πολλούς που μου είπαν ...i don't like Erdogan.

Το ταξίδι σας το συστήνω και επί πλέον κινηθείτε άφοβα.
Προσωπικά το ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο, γιατί δεν κατατρέχομαι από φοβίες. Την επόμενη φορά που θα μου δοθεί η ευκαιρία, θα φτάσω μέχρι Άδανα.

The following users thanked this post: The_Count_

Offline Filippos

• Sr. Member
« Reply #6 on: August 28, 2017, 03:01:22 PM »
Ξέχασα να αναφέρω το περιστατικό με την τροχαία τους.

Το όριο ταχύτητας στους επαρχιακούς δρόμους είναι 90Km άλλα άνετα πας με 140+ αφού δεν έχουν κίνηση.
Αφού λοιπόν είχα συναντήσει ήδη στην διαδρομή μου, δυο-τρία ψεύτικα περιπολικά και είχα πλακωθεί χωρίς λόγο ...στα φρένα, ήρθε και η φορά που νόμισα ότι έβλεπα και το τέταρτο.

Όμως αυτή την φορά μετα από λίγο είδα και έναν τροχονόμο στη μέση του δρόμου να μου αναβοσβύνει ενα φως και να κουνά τα χεριά :)
Σταμάτησα, μου μίλησε Τούρκικα κι εγώ επίτηδες του μίλησα Ελληνικά.
Αφού είδαμε οτι δεν καταλαβαίναμε ό ένας τον άλλον, του λέω Γιουνάν, (Έλληνας).
Τότε κινήθηκε προς τον αξιωματικό που ήταν στο περιπολικό κι όταν γύρισε μου έδωσε τα χαρτιά μου πίσω και μου είπε στα αγγλικά, Οκ you go.
Με άλλα λόγια, η φάση εξελίχθηκε σε ένα ...γρήγορο pit stop. :)
« Last Edit: August 28, 2017, 03:03:20 PM by Filippos »

Online The_Count_

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Total likes: 2002
  • https://komhka-taxidia.blogspot.com/
    • youtube
  • Μηχανή : nc700x 2012
  • Με λένε: Μαρινος
  • Είμαι από: Θεσσαλονίκη
« Reply #7 on: August 28, 2017, 03:02:26 PM »
Ευελπιστουμε και εμεις εδω πανω με τον Θωμα να κανουμε τα παραλια απο Ανδριανουπολη μεχρι Μαρμαρα

Καλησπέρα Μαρίνο.
Κινήθηκα αποφεύγοντας τα διόδια, αν και δεν έχει αρκετά και είναι πάμφθηνα, (αυτόματα, χωρίς υπαλλήλους), απλά για να περνώ μέσα από πόλεις και χωριά ώστε να έχω περισσότερες εικόνες.

Οι δρόμοι είναι σαν τους δικούς μας, με την μόνη διαφορά δεν συνάντησα πουθενά επικίνδυνη λακούβα. :)
Απομακρυνόμενος από τα παράλια και πηγαίνοντας προς το εσωτερικό, σε κάποια σημεία οδήγησα για αρκετές δεκάδες χιλιόμετρα σε τραχείς (σκληρούς) ασφαλτόδρομους.

Το ταξίδι ήταν πολύ εύκολο και πιο ήσυχο απ' ό,τι στην Ολλανδία.
Η σήμανση στους επαρχιακούς δρόμους είναι αρκετή και εύκολα βρίσκεσαι στον κύριο προορισμό σου και χωρίς GPS.

Επίσης, στην επαρχία της Σμύρνης όπου εγώ τουλάχιστον κινήθηκα, τα βενζινάδικα και το φαγητό στους επαρχιακούς αυτοκινητόδρομους είναι ...άπειρα.

Οι άνθρωποι με τους οποίους έτυχε να συνομιλήσω, ήταν πρόθυμοι να τους πιάσεις την κουβέντα, εξυπηρετικοί να βοηθήσουν και περίεργοι να μάθουν πως είναι τα πράγματα γενικότερα στην Ελλάδα.
Α και κάτι ακόμη, συνάντησα πολλούς που μου είπαν ...i don't like Erdogan.

Το ταξίδι σας το συστήνω και επί πλέον κινηθείτε άφοβα.
Προσωπικά το ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο, γιατί δεν κατατρέχομαι από φοβίες. Την επόμενη φορά που θα μου δοθεί η ευκαιρία, θα φτάσω μέχρι Άδανα.

λιγο πιο παρατολμο ταξιδι και ακρως αντι Ερντογαν ειναι και στον Ποντο...βεβαια ταξιδευεις σε μια αλλη εντελως διαφορετικη πλευρα της χωρας,πιο αγρια και γεματη φυση!