Author Topic: Nordkapp-Norway 2016  (Read 6760 times)

Offline billy84

Re: Nordkapp-Norway 2016
« Reply #30 on: November 06, 2017, 12:16:27 PM »
Τί να πω ρε Billy....... τα λόγια είναι περιττά.

Το ρούφηξα το ταξιδιωτικό σου κυριολεκτικά. Μονορούφι και όρθιος! (το laptop βρίσκεται σε ράφι σύνθετου για να μην το φτάνουν τα μικρά).

Σ' ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες έστω κι απ' την οθόνη, μια και οι περισσότεροι δεν προβλέπω να τα δούμε live.
Να είσαι πάντα καλά και ορεξάτος να γυρίσεις τον κόσμο όλο με τη μηχανή σου. Ναι, αυτή που κοροϊδεύουν οι Ελληναράδες επιδοσάκηδες, αλλά που η  ξέρει τί φτιάχνει και γιατί.

Tip: Για μένα είναι δεδομένο ότι ακόμα και στις μικρότερες διαδρομές - πόσο μάλλον σ' ένα τέτοιο ταξίδι εξωτερικού - ποτέ δε γυρνάς απ' την ίδια διαδρομή. Πας πάντα από αλλού για να δεις όσο περισσότερα γίνεται.
Τελείως "άκυρος" ο Τούρκος που γύρισε απ' την ίδια διαδρομή που ανέβηκε, χάνοντας όλα αυτά τα απίθανα της Νορβηγίας. Νομίζω τα σημαντικότερα και ομορφότερα έχασε. Το Ακρωτήρι πέρα από "στόχος" δεν έχει κάτι άλλο να δώσει.

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα να είσαι καλά.Ειμαι και εγώ της ίδιας λογικής,προσπαθώ να κάνω κυκλάκι και να μη γυρνάω απο τα ίδια.Δυστυχως το συγκεκριμένο ταξίδι δε μπορούσε να γίνει διαφορετικά απο τη Γερμανία και κάτω(αν και στο γυρνα την Ουγγαρία την έκανα απο επαρχιακό).Αν είχα στη διάθεση μου 25 μέρες θα έκανα διαφορετικά πράγματα σίγουρα.Δυστυχώς είχα στη διάθεση μου μόνο 12 μέρες και μέχρι την τελευταία στιγμή το ταξίδι ήταν εξαιρετικά αμφίβολο.Δεν το έκανα σύντομα λόγω οικονομικών θεμάτων,είναι τα τελευταία που με απασχολούν. :lke:

Offline billy84

« Reply #31 on: November 06, 2017, 12:20:38 PM »
Εσυ δεν εισαι ανθρωπος.... ο ironman εισαι...

Πραγματικα απολαυστικο το ταξιδι... σαν να βλεπω σε fast forward ολη τη διαδρομή που εχουν κανει αλλοι σε 20 μερες...

Το συγκεκριμενο ταξιδι θελω να το κανω σε περισσοτερες μερες μονο για να απολαυσω τις ομορφιες της Νορβηγιας.

Παντως αν κανεις μια ορθολογικη αναλυση των χιλιομετρων, είναι απολυτα φυσιολογικο να θες να πεταξεις με την μια 1500κμ/μερα για το διεκπεραιωτικο κομματι του πηγαινε-ελα ώστε να μπορεις να αφιερώσεις χρονο στην Νορβηγια εφόσον σε πισεζει ο χρονος

Σε ευχαριστώ Νίκο!Ετσι οπως λες έπραξα,αναγκαστικά λόγω πίεσης χρόνου είχα αυτες τις μέρες στη διαθεσή μου(και αυτες με σημαντικό ρίσκο) όποτε οτιδήποτε μέχρι τη Δανία αλλα και τη βαρετή Σουηδία ήταν διεκπαιρεωτικό!

Για μένα η Νορβηγία είναι το αξιοθέατο εκει πάνω και εκεί πρέπει να επικεντρώνεται ένας ταξιδευτης που θελει να ανέβει. :lke:

Φυσικά αν υπάρχει χρόνος και χρήμα αλλάζει το πράγμα!

Offline Yannis

• Jr. Member
  • **
  • Total likes: 15
  • Μηχανή : NC750X DCT
  • Με λένε: Yannis
  • Είμαι από: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
« Reply #32 on: February 04, 2018, 01:48:25 PM »
Καλημερα φιλε..ενα μεγαλο μπραβο..τα λογια περιττα..οι φωτογραφιες κ μονο σε αποζημιωνουν..η ολη εμπειρια δικη σου κ μοναδικη!!
 :lke:

The following users thanked this post: billy84

Offline billy84

« Reply #33 on: February 05, 2018, 01:37:17 PM »
Καλημερα φιλε..ενα μεγαλο μπραβο..τα λογια περιττα..οι φωτογραφιες κ μονο σε αποζημιωνουν..η ολη εμπειρια δικη σου κ μοναδικη!!
 :lke:

Σε ευχαριστώ φιλε να εισαι καλα.Και στα δικα σου εύχομαι! :gopo:

Offline G.M

• Full Member
  • Total likes: 305
  • Μηχανή : XL650V
  • Με λένε: George
  • Είμαι από: Athens
« Reply #34 on: September 02, 2018, 07:31:33 PM »
το χα απο καιρο σταμπαρει,αυτο το tank bag ως μοναδικη αποσκευη αποτελει γροθια στο στομαχι οσων χρειαζονται 150+ λιτρα Zega για να πανε παραπερα...
σημερα λοιπον το ''φουμαρισα'' με την ησυχια μου πινοντας καφεδακι Ελληνικο,ταξιδεψα αληθινα!

δεν ξερω αν εχω κατι διαφορετικο να πω,λιγο πολυ ολοι τα ιδια αναμασαμε οταν διαβαζουμε ταξιδιωτικα τετοιου βελληνεκους!

Bill, ξερεις αληθινα να κουμπωνεις 1η στο κιβωτιο κ να παγαινεις μακρυα,ενω η απλοτητα σου αλλαζει καθε εννοια αποστασης!
να σαι καλα αδερφε να φτανεις οπου εσυ επιθυμεις! :lke:

The following users thanked this post: billy84

Offline billy84

« Reply #35 on: September 03, 2018, 12:42:47 AM »
το χα απο καιρο σταμπαρει,αυτο το tank bag ως μοναδικη αποσκευη αποτελει γροθια στο στομαχι οσων χρειαζονται 150+ λιτρα Zega για να πανε παραπερα...
σημερα λοιπον το ''φουμαρισα'' με την ησυχια μου πινοντας καφεδακι Ελληνικο,ταξιδεψα αληθινα!

δεν ξερω αν εχω κατι διαφορετικο να πω,λιγο πολυ ολοι τα ιδια αναμασαμε οταν διαβαζουμε ταξιδιωτικα τετοιου βελληνεκους!

Bill, ξερεις αληθινα να κουμπωνεις 1η στο κιβωτιο κ να παγαινεις μακρυα,ενω η απλοτητα σου αλλαζει καθε εννοια αποστασης!
να σαι καλα αδερφε να φτανεις οπου εσυ επιθυμεις! :lke:

Ευχαριστώ θερμά για τα καλά σου λόγια Γιώργο. :lke:

Το Tank Bag χώρεσε πράγματα που στο τέλος δε χρειάστηκαν κιόλας!Βοηθάει και πάρα πολύ το ψευδοτεπόζιτο του NC με τα 21 λίτρα,εκεί μπαίνουν τα αδιάβροχα και διάφορα άλλα που τρώνε χώρο απο μια βαλίτσα κανονικά.Πλεονέκτημα όλου αυτού η ευελιξία παντού(σύνορα,μποτιλιαρίσματα) και η ευχαρίστηση της οδήγησης,γιατί κακά τα ψέμματα με τριβάλιτσο απλά μεταφέρεσαι,δεν οδηγείς όπως θες,το έχουμε δοκιμάσει και το γνωρίζουμε οι περισσότεροι πιστεύω!

Η λέξη κλειδί που είπες ( και σε παραδέχομαι γιατι είσαι ο μοναδικός που εστίασε εκεί) είναι η απλότητα.Είναι ένα είδος τέχνης η απλότητα πιστεύω και σε ξεκλειδώνει απο πολλά ''κλειδώματα'' που έχεις με αποτέλεσμα να προχωράς ακόμα και σε φαινομενικά ακατόρθωτα πράγματα!Και αυτή είναι η πραγματικότητα,είμαι ένας απλός και πρακτικός άνθρωπος.

Keep it simple που λένε και οι Άγγλοι! :akis: