Author Topic: Εξερευνώντας τη Μάνη 12-1-2020  (Read 162 times)

Online billy84

Εξερευνώντας τη Μάνη 12-1-2020
« on: January 14, 2020, 05:07:53 PM »
Η Μάνη κατέχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου.Πρώτη φορά την επισκέφτηκα πριν 10 χρόνια και με μάγεψε το άγριο τοπίο της.Αστικοί μύθοι αναφέρουν οτι ολόκληρη η χερσόνησος είναι ένας τόπος ενέργειας,κατά κάποιο ανεξήγητο τρόπο έτσι το βιώνω κάθε φορά που βρίσκομαι εκεί.

Στο παρελθόν οι Μανιάτες έχουν σταματήσει και τους Φράγκους αλλά και τους Τουρκοαιγυπτίους του Ιμπραήμ.Σε όλες τις περιπτώσεις ήταν ελάχιστοι εναντίον χιλιάδων και άτακτοι εναντίον τακτικού στρατού,και όμως νίκησαν.Ίσως τελικά η ''ενέργεια'' της περιοχής να μην είναι και τόσο μύθος αλλά να έχει μια βάση.Πως αλλιώς μπορούν να εξηγηθούν τα ανεξήγητα?

Η εξόρμηση ήταν καταδρομική για τα δεδομένα της εποχής.Οδήγησα πολύ,περπάτησα ακόμα περισσότερο σε σκληρά τεραίν,έκανα χωμάτινες διαδρομές που στο παρελθόν δεν γνώριζα καν οτι υπάρχουν και διείσδυσα ακόμα περισσότερο στην ιστορία αυτού του τόπου.

1η στάση στο ιστορικό κάστρο του Πασσαβά που σηματοδοτούσε για αιώνες τα σύνορα της Μάνης.Το κάστρο υψωνόταν στα πλευρά της μεγάλης και τραχειάς κλεισούρας που αποτελεί το μοναδικό πέρασμα από τα ανατολικά προς τη Μάνη και έτσι έλεγχε την κύρια είσοδο της Έξω Μάνης προς το Οίτυλο και την Αρεόπολη.Το κάστρο δημιουργήθηκε κυρίως για να επιτηρούνται οι Μανιάτες, που σε όλη τη διάρκεια της Φραγκοκρατίας, πρόβαλλαν συνεχή αντίσταση στους Φράγκους.

Το όνομα αποδίδεται στο Γαλλικό «Pas avant» που σημαίνει «ως εδώ», επειδή η πορεία των Φράγκων σταμάτησε σ’ αυτή τη κλεισούρα όπου οι οχυρωμένοι Μανιάτες ανέκοψαν τη προέλασή τους.Χτίστηκε το 1254 και σήμερα σώζονται μόνο τα τείχη του.Η ανάβαση για το κάστρο είναι επίπονη και μέσα σε πολύ πυκνή βλάστηση.

Εδώ άφησα το μηχανάκι και έφαγα κάποια ώρα για να βρω πέρασμα καθώς δεν υπάρχει κανένα μονοπάτι και η βλάστηση είναι τόσο πυκνή που τα περισσότερα σημεία είναι απροσπέλαστα.

Με αρκετή προσπάθεια βρήκα ένα χωράφι που έχει οριοθετηθεί με μπετόβεργες,συρματόπλεγμα και κορδέλα και ακολούθησα ανοδική πορεία.Πολύ δύσβατο και απαιτητικό τεραίν.

Ο δρόμος για Αρεόπολη χαμηλά.Τα τείχη αν και αρκετά μεγάλα δε φαίνονται παρα μόνο αν πλησιάσει κανείς στα 10 μέτρα με τόσο πυκνή βλάστηση.

Μετά απο αρκετή ώρα τα τείχη διακρίνονται

Μετα δυσκολίας κατάφερα και βρήκα ένα σημείο που έχουν γκρεμιστεί και ανέβηκα

Κατάβαση στο μηχανάκι και επόμενος προορισμός ο εγκαταλελειμμένος οικισμός του Πολυαράβου. Φανταστική διαδρομή σε άγνωστα κομμάτια της Μάνης.

Στο τέλος του δρόμου ακριβώς απο κάτω απο τον οικισμό υπάρχει μια πηγή.Σε αυτό το σημείο δολοφονήθηκε ο τελευταίος Αιγύπτιος απο τον στρατό του Ιμπραήμ στην 3μερη μάχη του Πολυαράβου.

Ο οικισμός διακρίνεται ψηλά.Χρειάζεται μια μικρή ανάβαση με τα πόδια για να φτάσει κανείς.

Τοποθεσία άγρια και μοναδική.Δε μοιάζει με τη Μέσα Μάνη που είναι ξερότοπος.

Εδώ ο ερειπωμένος πια οικισμός.Στον Πολυάραβο στις 28/8/1826 οι Μανιάτες, σε τριήμερη μάχη, κατενίκησαν τον Ιμπραήμ και τους 6.000 Τουρκοαιγύπτιους πολεμιστές που διέθετε. Η νίκη αυτή ήταν πολύ σημαντική γιατί στην ουσία εξανάγκασε τον Ιμπραήμ να εγκαταλείψει κάθε περαιτέρω προσπάθεια καθυπόταξης της Μάνης.Στο πεδίο της μάχης οι Μανιάτες είχαν μόλις 25 απώλειες και οι Τουρκοαιγύπτιοι 200+.Πρόκειται για εποποιία όχι απλά για μια νίκη.

Περιπλανήθηκα λίγο στον οικισμό

Επόμενος προορισμός τα Σκυφιάνικα. Απο εκεί ξεκινά μια τρομερή χωμάτινη διαδρομή η οποία περνά απο τη Βυζαντινή μονή Τσίγκου.

Το καστρομονάστηρο περιβάλλεται από τείχος σε όλη του την περίμετρο. Αξιοπρόσεκτος είναι ο ο ερειπωμένος στρογγυλός πύργος που βρίσκεται στα δεξιά της πόρτας.
Το μοναστήρι χτίστηκε από τον Στέφανο Κομνηνό, πρωτόγερο του Οιτύλου, μετά από νικηφόρα μάχη εναντίον των Τούρκων την 8ην Σεπτεμβρίου 1537.

Εσωτερικά έχει σημαντικές φθορές στις αγιογραφίες απο κάποια φωτιά

Επόμενος προορισμός ο προφήτης Ηλίας.Είναι ένας ορεινός όγκος ακριβώς πάνω απο την Αρεόπολη και στην κορυφή υπάρχει ομώνυμο εκκλησάκι.

Η θέα απο ψηλά εκπληκτική.815m υψόμετρο

Αριστερά το Λιμένι,δεξιά το Οίτυλο

Απο την Αρεόπολη βρέθηκα στο Νύφι.Στόχος μου ήταν η αρχαία Αίγιλα.Ο Παυσανίας αναφέρει οτι υπήρχε το ιερό της Δήμητρας εκεί.Σήμερα σώζονται κάποιοι κίονες και μερικά λείψανα της μετακλασσικής αρχαιότητας.

Ανέβηκα έναν παρατημένο χωματόδρομο ο οποίος τελείωνε σε αυτό το σημείο

Συνέχισα με τα πόδια σε ένα πολύ παλιό πετρόχτιστο καλντερίμι,πιθανότατα αρχαίο.Μου θύμησε λίγο το Μπίλιοβο στον Ταύγετο αλλά αυτό είναι  σύγχρονο.Περισσότερο θα έλεγα οτι μοιάζει με το λιθόκτιστο μονοπάτι στο φαράγγι του Δημοσάρη στη νότια Εύβοια.

Μέχρι εδώ καλά.Το συγκεκριμένο μονοπάτι πάντως δεν οδηγεί στο ναό οπότε αναγκαστικά πρέπει να βγω απο αυτό και να ανέβω την πλαγιά αριστερά μου.Έφαγα πολύ ξύλο σε αυτήν την απάνθρωπη πλαγιά.Θάμνοι,αγκάθια,σαρες,υψηλή κλίση και κοφτεροί βράχοι!Ανάβαση για γερά νεύρα...

Κάποια στιγμή πετυχαίνω αρχαία τείχη.Η τοποθεσία βάσει google maps βρίσκεται σε 200 μέτρα

Τα 200 μέτρα βέβαια πάνω στην κορυφογραμμή βγαίνουν με αίμα.Το τεραίν μου θυμίζει μεγάλης δυσκολίας βουνά που έχω ανέβει,και εδώ βρίσκομαι 3-4 φορές κάτω σε ύψος.This is Mάνη φίλοι μου...

Και τελικά τζίφος η υπόθεση.Η τοποθεσία στο google είναι λανθασμένη και με πήρε στο λαιμό της.Δεν πειράζει τουλάχιστον είδα αρχαία τείχη που σχετίζονται σίγουρα με την ευρύτερη περιοχή και θυμήθηκα λίγο πως είναι οι σκληρές αναβάσεις στα μεγάλα υψόμετρα.Το παρήγορο είναι ότι ούτε ο Παυσανίας είχε δει απο κοντά την Αίγιλα καθώς πήρε το πλοίο από την Τευθρώνη (ο σημερινός Κότρωνας) για το Ταίναρο. :rofl:

Κατεβαίνοντας βιντεοσκόπησα τη διαδρομή μέχρι την εκπληκτική παραλία Αλύπα.Ίσως η κορυφαία του είδους σε όλη την Ελλάδα.

Επιστροφή απο Κότρωνα-Σκουτάρι και με στάση στο Μαυροβούνι για να δω το κάστρο ''Γουλάδες''.Πρόκειται για πυργόσπιτο (ή μάλλον καστροκατοικία) του Τζανέτου Γρηγοράκη που το κατασκεύασε το 1795, περίοδο κατά την οποία ήταν Μπέης της Μάνης  .Χαρακτηριστικά του η τοξωτή πύλη, οι πύργοι του και η διώροφη κατοικία.

Η καστροκατοικία δεν μακροημέρευσε. Καταστράφηκε από τα κανόνια του τουρκικού στόλου το 1803, επειδή ο Τζανήμπεης (που στο μεταξύ είχε χάσει το μπεηλίκι και επιδίωκε να συμμαχήσει με τους Γάλλους) είχε εφοδιαστεί με μπαρούτι από Γαλλικά πλοία.

Λίγο μετά έφτασα στο όμορφο Γύθειο

Και στον Πύργο του Τζαννετάκη στην Κρανάη.Σε πολύ καλή κατάσταση κτισμένος το 1829.Και αυτός ανήκε στον Τζανέτο Γρηγοράκη και είναι ανακηρυγμένος ιστορικό διατηρητέο μνημείο.Η Κρανάη (ή Mαραθονήσι) είναι χαρακτηρισμένη ως αρχαιολογικός χώρος και από το 1898 ενώνεται με τη στεριά με μια στενή λωρίδα γης μήκους 150 μέτρων.Ο Πύργος λειτουργεί ως Ιστορικό και Εθνολογικό Μουσείο Μάνης.

Λίγα μέτρα πιο πέρα ο φάρος της Κρανάης

Επιστροφή στην Αθήνα κατα τις 8.30.Ήταν ένα πολύ μεγάλο ''ταξίδι'' παρόλο που έγινε σε μια μέρα.Οι εικόνες ήταν πολλές και διαφορετικές και τα αξιοθέατα μου έδωσαν κίνητρο να διαβάσω και να μάθω για αυτά.Είχα μια γενική εικόνα απο παλιότερα αλλά είναι τόσα πολλά τα γεγονότα  σε αυτόν τον πολύπαθο τόπο που δε φτάνει μια ολόκληρη ζωή για να τα μάθεις.

Πάντα όρθιοι! :lke:

« Last Edit: January 14, 2020, 05:15:52 PM by billy84 »

The following users thanked this post: ManosCR

Offline christos_drifter

• Newbie
  • *
  • Total likes: 14
  • Με λένε: Χρήστο
  • Είμαι από: Αθήνα
Re: Εξερευνώντας τη Μάνη 12-1-2020
« Reply #1 on: January 14, 2020, 05:54:08 PM »
Σούπερ, πραγματικά η Μάνη είναι υπέροχη !

Online Makis

• Sr. Member
  • Total likes: 747
  • Μηχανή : Transalp 650
  • Με λένε: Μάκης
  • Είμαι από: Πετράλωνα
« Reply #2 on: January 14, 2020, 07:08:02 PM »
Εκτός από κανα-δυό ονόματα όλα τ άλλα μού ήταν άγνωστες λέξεις και δεν έχω πάει και ποτέ.
Σίγουρα απίθανη βόλτα και καλή θέα και καθαρός καιρός.

Όντως πανέμορφη η Αλύπα αλλά αν πάς καλοκαίρι γίνεται χαμός. Θα σού πρότεινα να συνεχίσεις κανα δεκάλεπτο νότια σε ήπιο παραθαλάσσιο χωματόδορομο για πιό ήσυχα. Αν μετά ανέβεις και κανα 20λεπτο με τα πόδια πιάνεις ΛΟΤΤΟ ησυχίας -δες φωτό.

Πάντα τέτοια!!
Dirt road fan

Online billy84

« Reply #3 on: January 14, 2020, 11:04:28 PM »
Μάκη αυτή είναι η παραλία Λαλλούδες?Όμορφη και ήσυχη δείχνει.Βέβαια δεν πλησιάζει την Αλύπα σε ομορφιά.Υπάρχει μια τρομερή παραλία αρκετά πιο νότια η οποία προσεγγίζεται μόνο απο θάλασσα ή απο δύσβατο μονοπάτι.Ονομάζεται Αντρόγιαλος και είναι πρόκληση να κατέβεις.Πολύ φοβάμαι οτι θα αγοράσω ματσέτα! :rofl:

Online Akis12

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Total likes: 15150
  • Μηχανή : NC750XD 2015
  • Με λένε: Άκη
  • Είμαι από: Αθήνα
« Reply #4 on: January 14, 2020, 11:12:36 PM »
Το ταβερνάκι στην Αλύπα ήταν ανοιχτό?

Offline Panos76

• Jr. Member
  • **
  • Total likes: 228
  • Μηχανή : HONDA NC INTEGRA 750 D 2016
  • Με λένε: Πάνος
  • Είμαι από: Παιανία
« Reply #5 on: January 15, 2020, 06:16:14 AM »
Ωραία, αλλά έρημα τα μέρη.
Μου άρεσε πολύ ο Πολυάραβος.
Αλλά κ τα κάστρα που πήγες...μάλλον είχε να τα επισκεφθεί άνθρωπος για δεκαετίες.
Κρίμα πάντως που για άλλη μια φορά το κράτος είναι απών.
Σε άλλες χώρες, πχ Σκωτία, μέχρι κ νυχτερινό φωτιστικό θα είχαν βάλει για να τα αναδείξουν..

Online billy84

« Reply #6 on: January 15, 2020, 09:57:40 AM »
Το ταβερνάκι στην Αλύπα ήταν ανοιχτό?

Δυστυχώς όχι! Φαγητό τέτοια εποχή μόνο Αρεόπολη για να είσαι σίγουρος...

Online Makis

• Sr. Member
  • Total likes: 747
  • Μηχανή : Transalp 650
  • Με λένε: Μάκης
  • Είμαι από: Πετράλωνα
« Reply #7 on: January 15, 2020, 06:03:21 PM »
Μάκη αυτή είναι η παραλία Λαλλούδες?Όμορφη και ήσυχη δείχνει.Βέβαια δεν πλησιάζει την Αλύπα σε ομορφιά.Υπάρχει μια τρομερή παραλία αρκετά πιο νότια η οποία προσεγγίζεται μόνο απο θάλασσα ή απο δύσβατο μονοπάτι.Ονομάζεται Αντρόγιαλος και είναι πρόκληση να κατέβεις.Πολύ φοβάμαι οτι θα αγοράσω ματσέτα! :rofl:

Αγόρασε τη ματσέτα. Αυτή είναι η βασική απάντησή μου. :eat:
Θα μάς χρειαστεί και στο Νέστο. Να προλάβουμε τώρα που λόγω έργων δεν περνάνε τραίνα. Εγώ βέβαια όπως και πολλοί άλλοι μπαίνω στα τούνελ παρότι περνάνε τραίνα, αλλά θα είναι πολύ πιό ξένοιαστο τώρα που σταμάτησαν. Ήθελε και ωτασπίδες επειδή κορνάρουν όταν μάς βλέπουν.
Για τη Μάνη θέλουμε επιπλέον υπερ-ενισχυμένο παντελόνι για τ αγκάθια.

Οι Λαλλούδες (έτσι λένε οι μανιάτες τις μεγάλες κροκάλες στη θάλασσα) δεν είναι αυτή η παραλία. Έχεις δίκιο που σε μπέρδεψα με την ασαφή περιγραφή, αλλά αφού με ξέρεις θα έπρεπε να είχες φανταστεί την "Άμπελο" λίγο νοτιότερα τού Αγ. Κυπριανού - έτσι τη λένε οι google maps. Και από κει θέλω να πάω στην "Φριάτσι".
Είμαι βέβαιος ότι με καταλαβαίνεις...
Εγώ δεν είχα χρόνο όταν πήγα για να εξερευνήσω. Να πάμε εκεί για μπάνιο κανα απόγευμα τού Ιουνίου  :rofl: :rofl: :rofl:

« Last Edit: January 15, 2020, 06:10:20 PM by Makis »
Dirt road fan

Online billy84

« Reply #8 on: January 15, 2020, 07:38:23 PM »
Ωραία, αλλά έρημα τα μέρη.
Μου άρεσε πολύ ο Πολυάραβος.
Αλλά κ τα κάστρα που πήγες...μάλλον είχε να τα επισκεφθεί άνθρωπος για δεκαετίες.
Κρίμα πάντως που για άλλη μια φορά το κράτος είναι απών.
Σε άλλες χώρες, πχ Σκωτία, μέχρι κ νυχτερινό φωτιστικό θα είχαν βάλει για να τα αναδείξουν..

Και όμως στη Σκωτία πήγα σε κάστρα ερείπια που δεν έχουν αναστηλωθεί .Στα τουριστικά μέρη μόνο ήταν ''λουλούδια''

Στην Ελλάδα έχουν γίνει πολλές δουλειές στα πιο σημαντικά κάστρα όμως όπως της Μεθώνης,της Ρόδου και πολλά άλλα.Δυστυχώς μιλάμε για χιλιάδες κάστρα στον ελλαδικό χώρο που είναι αδύνατο να συντηρηθούν ή να αναστηλωθούν με την υπάρχουσα οικονομική κατάσταση της χώρας.

Εδώ δεν έχουμε λεφτά για πιο σημαντικά πράγματα... :rofl:

Online billy84

« Reply #9 on: January 15, 2020, 11:15:17 PM »

Αγόρασε τη ματσέτα. Αυτή είναι η βασική απάντησή μου. :eat:
Θα μάς χρειαστεί και στο Νέστο. Να προλάβουμε τώρα που λόγω έργων δεν περνάνε τραίνα. Εγώ βέβαια όπως και πολλοί άλλοι μπαίνω στα τούνελ παρότι περνάνε τραίνα, αλλά θα είναι πολύ πιό ξένοιαστο τώρα που σταμάτησαν. Ήθελε και ωτασπίδες επειδή κορνάρουν όταν μάς βλέπουν.
Για τη Μάνη θέλουμε επιπλέον υπερ-ενισχυμένο παντελόνι για τ αγκάθια.

Οι Λαλλούδες (έτσι λένε οι μανιάτες τις μεγάλες κροκάλες στη θάλασσα) δεν είναι αυτή η παραλία. Έχεις δίκιο που σε μπέρδεψα με την ασαφή περιγραφή, αλλά αφού με ξέρεις θα έπρεπε να είχες φανταστεί την "Άμπελο" λίγο νοτιότερα τού Αγ. Κυπριανού - έτσι τη λένε οι google maps. Και από κει θέλω να πάω στην "Φριάτσι".
Είμαι βέβαιος ότι με καταλαβαίνεις...
Εγώ δεν είχα χρόνο όταν πήγα για να εξερευνήσω. Να πάμε εκεί για μπάνιο κανα απόγευμα τού Ιουνίου  :rofl: :rofl: :rofl:

Θα είναι πολύ ωραία να περπατάς με σορτσάκι σε αυτό το τεραιν με τη ζέστη του Ιουνίου! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: