Author Topic: Πετρί-Μυκηναϊκό νεκροταφείο Αηδονιών 3-12-2019  (Read 136 times)

Online billy84

Μιας και με είχε φάει η κλεισούρα τον τελευταίο καιρό είπα να κάνω άλλη μια καλή εξόρμηση! :rofl:

Αυτή τη φορά στην Κορινθία.Η κλασσική εναλλακτική διαδρομή που ακολουθούμε πάντα απο Νεμέα για Λεβίδι (μέσω Σκοτεινής και Κανδήλας) περνάει κοντά απο το χωριό Πετρί.Το χωριό απέχει λίγα Km απο τον κεντρικό δρόμο και διακρίνεται καθαρά.Οι πιο παρατηρητικοί θα έχετε προσέξει τους επιβλητικούς βράχους απο πάνω του και ένα εκκλησάκι αρκετά ψηλά.Το είχα τσεκάρει κάποιο καιρό και ήταν θέμα χρόνου να το επισκεφτώ.Παράλληλα συνδυάστηκε και με το Μυκηναϊκό νεκροταφείο στο κοντινό χωριό Αηδόνια,το οποίο κυριολεκτικά με άφησε άφωνο.

χάρτης διαδρομής

Ενας σύντομος χωματόδρομος-τσιμεντόδρομος με οδήγησε σε έναν φανταστικό χώρο αναψυχής

και μετά απο λίγο έφτασα στη ρίζα των επιβλητικών βράχων

Φανταστική θέα στον κάμπο της Νεμέας.Απο κάτω μου το Πετρί.Βρίσκομαι σε υψόμετρο περίπου 600 μέτρα

Ο Ολίγυρτος απέναντι

Συνεχίζω με τα πόδια σε ένα μικρό πετρόχτιστο μονοπάτι

Και σε λίγη ώρα φτάνω στο εκκλησάκι του Αϊ Λιά

Εκπληκτική τοποθεσία που δε μπορείς να την αντιληφθείς αν δεν πλησιάσεις

Συνέχεια με το απόλυτο αξιοθέατο της ημέρας.Το Νεκροταφείο των Αηδονιών.

Περίμενα να δω τάφους τύπου Αρχαίων Παγών στο αλεποχώρι αλλά τελικά είδα τύμβους!Οχι ακριβώς τύμβους βέβαια καθώς αυτοί σκάβονται σε τεχνητούς υπερυψωμένους λοφίσκους.Οι συγκεκριμένοι Μυκηναϊκοί τάφοι είναι σκαμμένοι πάνω στην πλαγιά.
  Αποτελούνται από τρία τμήματα: τον δρόμο, έναν επιμήκη διάδρομο που οδηγεί από την επιφάνεια του εδάφους στο στόμιο, την υπόγεια είσοδο δηλαδή, μέσω της οποίας εισέρχεται κανείς στον ταφικό θάλαμο. Οι θαλαμοειδείς τάφοι χρησιμοποιούνται καθ' όλη την διάρκεια της μυκηναϊκής εποχής (π. 1600/1550-1100 π.Χ.) και βρίσκονται συχνά οργανωμένοι σε επιμέρους ομάδες-συστάδες. Όμοια αναπτύσσονται και οι τάφοι των Αηδονίων, οι οποίοι συγκεντρώνονται σε τρεις συστάδες, στο ανώτερο, το μεσαίο και το κατώτερο τμήμα του λόφου, δύο εκ των οποίων ερευνήθηκαν φέτος. Στον τάφο της μεσαίας συστάδας, του οποίου η οροφή είχε καταρρεύσει, διακρίθηκε μία πρωτογενής ταφή και σημαντικός αριθμός ανακομιδών, κτερισμένες κυρίως με πήλινα αγγεία και ειδώλια. Ο τάφος της κατώτερης συστάδας είχε επανειλημμένα χρησιμοποιηθεί, εκτός από τη μυκηναϊκή εποχή, στη γεωμετρική και την αρχαϊκή περίοδο και μεταγενέστερα. Παρά την μακρόχρονη χρήση, στο θάλαμο του τάφου αυτού διατηρήθηκε αδιατάρακτος λάκκος της πρώιμης μυκηναϊκής εποχής (π. 1600/1550 - 1550/1450 π.Χ.), ο οποίος μεταξύ άλλων περιέλαβε ταφή κτερισμένη με χάλκινα όπλα και άλλα αντικείμενα γοήτρου.

ο ένας έχει πλημμυρίσει

Εικόνες απο το εσωτερικό των τάφων

κάποιοι ειναι θολωτοί

Εκστασιασμένος απο όσα είδα,χρειαζόμουν μια σκληρή off road διαδρομή για να ισιώσω λίγο! :rofl:

Απο τα Αηδόνια ξεκινά χωματόδρομος ο οποίος καταλήγει στον Ασπρόκαμπο (βλέπε χάρτη).Αρκετά δύσβατος,μου έδωσε την εντύπωση οτι σε γενικές γραμμές δε χρησιμοποιείται καθόλου

Τελικά η διαδρομή αν και δύσκολη με αποζημίωσε με την εξαιρετική θέα που είχα καθόλη τη διάρκεια της.Εδώ πλησιάζοντας τον Ασπρόκαμπο

Τι ειρωνεία όμως ε?Να ζεις σε μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα και παρολαυτα οι προορισμοί να μην τελειώνουν κυριολεκτικά ποτέ.Με τέτοια ιστορία χιλιάδων ετών όλο και κάτι υπάρχει που δεν έχουμε δει.

Πάντα όρθιοι! :lke:

The following users thanked this post: ManosCR

Offline Makis

• Sr. Member
  • Total likes: 711
  • Μηχανή : Transalp 650
  • Με λένε: Μάκης
  • Είμαι από: Πετράλωνα
Κι εγώ που νόμιζα οτι το χωριό λέγεται Αηδόνια λόγω τών πλατανιών και τών ρεματιών που μαζεύοουν αηδόνια.

Επίσης είδα στην ταμπέλα το Αηδόνια ως Αϊδόνια και αναρωτήθηκα μηπως είναι αρχαίο το όνομα.

Η περιοχή συμφωνώ έχει φανταστική αύρα και αν τη συνδυάσω και με το χωματάκι προς Ασπρόκαμπο, ααααχχχχ

Σήμερα πού πήγες βόλτα;  :rofl: :rofl: :rofl:
Dirt road fan

The following users thanked this post: billy84

Online billy84

Κι εγώ που νόμιζα οτι το χωριό λέγεται Αηδόνια λόγω τών πλατανιών και τών ρεματιών που μαζεύοουν αηδόνια.

Επίσης είδα στην ταμπέλα το Αηδόνια ως Αϊδόνια και αναρωτήθηκα μηπως είναι αρχαίο το όνομα.

Η περιοχή συμφωνώ έχει φανταστική αύρα και αν τη συνδυάσω και με το χωματάκι προς Ασπρόκαμπο, ααααχχχχ

Σήμερα πού πήγες βόλτα;  :rofl: :rofl: :rofl:

:rofl: χθες με τέτοιο καιρό με έφαγε η κλεισούρα πάλι!

Όντως τα αηδόνια ονομάστηκαν έτσι για τον λόγο που λες. Δεν ξέρω γιατί η ταμπέλα το έχει με ι.Εχε γούστο να είναι τυπογραφικό λάθος!   :rofl:

Offline Makis

• Sr. Member
  • Total likes: 711
  • Μηχανή : Transalp 650
  • Με λένε: Μάκης
  • Είμαι από: Πετράλωνα
Τόψαξα να δω τι συμβαινει. Παντού είναι με ήτα. Η ταμπέλα το γράφει λάθος!!!
Dirt road fan

Online billy84

Τόψαξα να δω τι συμβαινει. Παντού είναι με ήτα. Η ταμπέλα το γράφει λάθος!!!

Ελλας το μεγαλείο σου. Τυπογραφικό λάθος σε επίσημη αρχαιολογική ταμπέλα.  :grrr:

Τι άλλο να συζητήσουμε...