Author Topic: Κόζιακας(1900m)-Σπήλαιο Θεόπετρας 1-12-2019  (Read 181 times)

Online billy84

Κυριακάτικη μονοήμερη εξόρμηση 800km στην Πίνδο και σε ένα απο τα σημαντικότερα σπήλαια της Ευρώπης.Το 2016, ερευνητές εξήγαγαν με επιτυχία το DNA από την κνήμη δύο ατόμων που είχαν ταφεί στο σπήλαιο Θεόπετρας. Σύμφωνα με τους επιστήμονες υπήρξε ανθρώπινη παρουσία τουλάχιστον 50.000 χρόνια πριν.Για τον Κόζιακα δε χρειάζονται συστάσεις,πρόκειται για το μεγαλόπρεπο βουνό που παρατηρείς πρώτο όταν πλησιάζεις τα Τρίκαλα.Ο καιρός ήταν φανταστικός αν και είχε αρκετό κρύο.

Χάρτης διαδρομής

Πρώτη στάση στον επιβλητικό βράχο της Θεόπετρας

Δυστυχώς το σπήλαιο είναι κλειστό για επισκέπτες λόγω κατολισθήσεων.Ευτυχώς η μία και μοναδική αίθουσα διακρίνεται καθαρά απο τη σιδεριά που έχουν τοποθετήσει.

Θέα προς την Καλαμπάκα.Διακρίνονται τα Μετέωρα και αριστερά οι παρυφές του Κόζιακα

Απο την Καλαμπάκα έκανα τη φανταστική διαδρομή προς Παλαιοχώρι-Χρυσομηλιά με τελικό προορισμό το χιονοδρομικό του Περτουλίου.Απέναντι το θαύμα της φύσης απο την καλύτερη οπτική γωνία

Εδώ στο χιονοδρομικό του Περτουλίου.

Απο το χιονοδρομικό ξεκινάνε διάφοροι χωματόδρομοι.Ένας απο αυτούς καταλήγει στα 1600 μέτρα λίγο κάτω απο το καταφύγιο του Κόζιακα. Ήταν αρκετά δύσβατος σε πολλά σημεία με λάσπες και χοντρές σάρες.Προς το τέλος έχει και κάποιες φουρκέτες με αρκετή κλιση.

Εδώ σε αυτή τη στάνη καταλήγει ο δρόμος.

Αρκετή λάσπη όπως διακρίνετε και εσέις.Απο εδώ συνέχισα με τα πόδια μέχρι την κορυφή έχοντας να καλύψω 300 μέτρα υψομετρικής διαφοράς.

Ανεβαίνοντας...

Αισίως βρίσκομαι πάνω απο τα σύννεφα και οι εικόνες που θα ακολουθήσουν απλά θα με αφήσουν με το στόμα ανοιχτό...

Μετά απο κανα 20λεπτο φτάνω στο καταφύγιο του Κόζιακα.Περιποιημένο σε εξαιρετική τοποθεσία.

Ανάβαση προς την κορυφή σε υψηλή κλίση

απέναντι μια χαμηλότερη κορυφή του Κόζιακα

Κάποιες φορές προσπαθούσα να καταλάβω αν είμαι ξύπνιος ή ονειρεύομαι...

Εδώ συνέβη ένα παράδοξο.Βρίσκομαι σε ένα ύψωμα περίπου 100 μέτρα απόσταση απο το κολωνάκι που υποτίθεται οτι είναι η ψηλότερη κορυφή.Είμαι σίγουρος οτι το κολωνάκι βρίσκεται χαμηλότερα απο το σημείο της φωτό.Νομίζω και απο τη φωτό φαίνεται οτι είναι χαμηλότερα το κολωνάκι.Βάζω GPS και μετράω.

Πάω απέναντι και σε λίγο βρίσκομαι εκεί που είναι το κολωνάκι.Πάλι κοιτώντας το σημείο που ήμουν δείχνει ψηλότερο!Τι διάολο θα τρελαθώ λέω

Με πείραξε το υψόμετρο λέω δεν παίζει.Βάζω και εδώ το GPS να μετρήσω ύψος και τελικά όντως με γελάνε τα μάτια μου,το κολωνάκι βρίσκεται 17 μέτρα ψηλότερα στη μέτρηση μου! :rofl:

Τελικά αφέθηκα στην ομορφιά του τοπίου.Η φωτό είναι τραβηγμένη προς τα Νοτιοδυτικά

Μπροστά μου η κορυφογραμμή του Κόζιακα και ο κάμπος.Απέναντι αχνοφαίνεται ο χιονισμένος Όλυμπος

Ήταν μια σχετικά μεγάλη εξόρμηση για τα δεδομένα της εποχής αλλά πιστεύω αποζημιώθηκα απο τις μαγικές εικόνες της Πίνδου.

Πάντα όρθιοι! :lke:

The following users thanked this post: ManosCR

Offline Makis

• Sr. Member
  • Total likes: 711
  • Μηχανή : Transalp 650
  • Με λένε: Μάκης
  • Είμαι από: Πετράλωνα
Re: Κόζιακας(1900m)-Σπήλαιο Θεόπετρας 1-12-2019
« Reply #1 on: December 04, 2019, 12:08:02 AM »
Μπράβο Μπιλ, φοβερές φωτό. Είχε κρύο και πεντακάθαρο καιρό παντού. Απ' το Φάληρο έβλεπα Πελοπόννησο πεντακάθαρα μέχρι τέρμα.
Αυτές οι κορφές πάνω απ'τα σύννεφα που είναι η μία πίσω απ' την άλλη και τελειωμό δεν έχουν είναι η πιο ωραία θέα που υπάρχει.

Το καταφύγιο πολύ γλυκουλι δεν τοχω δει ούτε σε φωτογραφία.

Πάντα τέτοια!!!
Dirt road fan

The following users thanked this post: billy84

Online billy84

« Reply #2 on: December 04, 2019, 09:25:28 AM »
Μπράβο Μπιλ, φοβερές φωτό. Είχε κρύο και πεντακάθαρο καιρό παντού. Απ' το Φάληρο έβλεπα Πελοπόννησο πεντακάθαρα μέχρι τέρμα.
Αυτές οι κορφές πάνω απ'τα σύννεφα που είναι η μία πίσω απ' την άλλη και τελειωμό δεν έχουν είναι η πιο ωραία θέα που υπάρχει.

Το καταφύγιο πολύ γλυκουλι δεν τοχω δει ούτε σε φωτογραφία.

Πάντα τέτοια!!!

Μακαρε σε κάτι τέτοιες βόλτες στενοχωριεμαι που δεν είσαι μαζί και χάνεις αυτή τη θέα. Βέβαια δεν έχεις παράπονο,στα καλύτερα σε παω οπότε έρχεσαι!  :rofl:

Offline Makis

• Sr. Member
  • Total likes: 711
  • Μηχανή : Transalp 650
  • Με λένε: Μάκης
  • Είμαι από: Πετράλωνα
« Reply #3 on: December 04, 2019, 12:06:20 PM »

Μακαρε σε κάτι τέτοιες βόλτες στενοχωριεμαι που δεν είσαι μαζί και χάνεις αυτή τη θέα. Βέβαια δεν έχεις παράπονο,στα καλύτερα σε παω οπότε έρχεσαι!  :rofl:

Άμα έχω παράπονο να πέσει φωτιά να με κάψει.
Παράπονο έχω που δεν μπορώ να ακολουθήσω σε μεγάλες αποστάσεις λόγω transalp (τελική και αυτονομία).
Έτσι σε αναγκάζω σε κοντινές μόνο εξορμήσεις όταν έρχομαι κι εγώ.

Επίσης λόγω ηλικίας και κακής φυσικής κατάστασης δεν μπορώ νάχω και καλές τελικές στις ορειβατικές αναβάσεις.
Οπότε στις απαιτητικές εξορμήσεις θα σ αφήνω σίγουρα μόνο σου.

Το κακό που νιώθω εγώ είναι ο μειωμένος ελεύθερος χρόνος μου και μόνο. Εξ αιτίας αυτού έχασα και τα αφράτα συννεφάκια αυτή την Κυριακή  :(

Όπως ξέρεις καλά πλέον μόλις ξεκινήσει οποιαδήποτε βόλτα μας το χαμόγελό μου αρχίζει με την πρώτη μιζιά και η απόλαυση διατηρείται μεταξύ 90 και 100%.

Αναμένω επόμενες!!!!
Dirt road fan