Author Topic: Μαραθώνας-Αντίγραφο του θησαυρού των Αθηναίων 30-10-2019  (Read 232 times)

Online billy84

Ο Ελευθέριος Βενιζέλος μετρούσε ήδη ένα χρόνο ως πρωθυπουργός της Ελλάδας, όταν στις 20 Οκτωβρίου 1928, παρουσία και του προέδρου της δημοκρατίας Ναύαρχου Κουντουριώτη, εγκαινίασε το έργο με το οποίο «ξεδίψασε» επιτέλους η Αττική: Το φράγμα του Μαραθώνα που δημιούργησε την ομώνυμη τεχνητή λίμνη στη συμβολή των χειμάρρων Χαράδρου και Βαρνάβα. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το φράγμα, στήθηκε στη βάση του ένα αρχαιοελληνικό μνημείο. Ο ναός που υπάρχει μέχρι σήμερα είναι αντίγραφο του ναού που έχτισαν οι Αθηναίοι στους Δελφούς μετά τη νίκη τους στη Μάχη του Μαραθώνα και συμβολίζει τη νίκη των σύγχρονων Αθηναίων στη μάχη με τη λειψυδρία....

Η κατασκευή του τοξωτού φράγματος ξεκίνησε το 1926 και απασχόλησε σχεδόν 2.000 ανθρώπους που διέμεναν στην περιοχή μέχρι την ολοκλήρωση του έργου. Για αυτό το σκοπό τους είχε παραχωρηθεί δωρεάν στέγαση και σίτιση. Αυτοί οι εργάτες έκτισαν με πεντελικό μάρμαρο και τον μικρό αυτό ναό ακριβώς πίσω από τα τεράστια τείχη του φράγματος. ...

Συνάντηση στην Πεντέλη με τον φίλο Χρήστο (PCX enduro edition  :SEVeyesB08_th:) σε αυτό το παρατημένο οίκημα για το οποίο δε βρήκαμε πληροφορίες

Απο εκεί βρεθήκαμε στο φράγμα του Μαραθώνα και κατεβήκαμε το πολύ καλό μονοπάτι

μετά απο λίγη ώρα ο ναός αποκαλύφθηκε

απο εδώ ξεκινά και το φαράγγι της οινόης το οποίο καταλήγει στον πύργο του Ντελαρός.Κάποια στιγμή θα την κάνω με τα πόδια τη διαδρομή

Λίγο μετά το φράγμα βρεθήκαμε στον βυζαντινό ναό της Αγίας Παρασκευής.Μετά απο τόσα χρόνια και λόγω άσπρου χρώματος δύσκολα αντιλαμβάνεται κανείς οτι είναι βυζαντινό.

Έχει δημιουργηθεί ένας πολύ ωραίος χώρος εκεί δίπλα για εκδηλώσεις και αναψυχή

Απο το εκκλησάκι έχει μια μικρή χωμάτινη διαδρομή που καταλήγει στον δρόμο κοντά στο φράγμα πάλι.Είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε αυτό το στολίδι της Αττικής με τα χρώματα του σούρουπου.

Σύντομη και περιεκτική εξόρμηση!Πάντα όρθιοι! :lke:

The following users thanked this post: ManosCR

Online G.M

• Full Member
  • Total likes: 314
  • Μηχανή : XL650V
  • Με λένε: George
  • Είμαι από: Athens
...Ανατολικη Αττικη..ενας τοπος (κατω απο την μυτη μας) γεματος εκπληξεις...
αν δεν εμενα στην περιοχη δεν θα πιστευα τι υπαρχει απ'οσα εχω δει κ οχι..

αυτο το μοναπατι να το κανουμε μαζι Βιλλ...κρυβει δυνατο σημειο αποκαταστασης μετα... ;)

Online billy84

αυτο το μοναπατι να το κανουμε μαζι Βιλλ...κρυβει δυνατο σημειο αποκαταστασης μετα... ;)

Μέσα φίλε!4 χιλιομετράκια είναι χωρίς υψομετρική διαφορά απο οτι ειχα δει.Αντε καμια ώρα! :lke:

Online Makis

• Sr. Member
  • Total likes: 686
  • Μηχανή : Transalp 650
  • Με λένε: Μάκης
  • Είμαι από: Πετράλωνα

Μέσα φίλε!4 χιλιομετράκια είναι χωρίς υψομετρική διαφορά απο οτι ειχα δει.Αντε καμια ώρα! :lke:

Βάλτε με κι εμένα στην παρέα.

Ο ναός στη βάση τού φράγματος είχε πολύ παλιά έναν υπέροχο κήπο από επαγγελματία και μερακλή κηπουρό προφανώς. Το σημείο ήταν εκπληκτικό και ο ναός έχει φτιαχτεί χωρίς αρμούς προφανώς για όσο το δυνατόν καλύτερη προσομοίωση με τους αρχαίους. Φαντάζομαι θα τραβήξανε χοντρό λούκι για να τον στήσουν με τόση ακρίβεια.

Η κοίτη τού ποταμού όπου υπάρχει το φράγμα ήταν γεμάτη από απίθανα πλατάνια που κάποια στιγμή κάηκαν αλλά εν τω μεταξύ έχουν ξαναπετάξει. Υπάρχει δρόμος που φτάνει ως το ναό αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να πάνε εκεί στρητάδικα  :rofl: :rofl: :rofl:
Dirt road fan