Author Topic: San Marino (MotoGP) 15/09/19  (Read 227 times)

Online Michalis_Pro

• Hero Member
  • Total likes: 960
  • Μηχανή : NC750X DCT 2016
  • Με λένε: Μιχάλης
  • Είμαι από: Κύπρο
San Marino (MotoGP) 15/09/19
« on: September 27, 2019, 01:54:18 PM »
Αξιωθήκαμε να παρακολουθήσουμε άλλο ένα αγώνα  MotoGP, αυτό του Σαν Μαρίνο. Αν και είχα διαβάσει ότι δεν είναι και η καλύτερη πίστα, από θέμα γιγαντοοθονών, να παρακολουθήσει κάποιος αγώνα, εντούτοις αποφασίσαμε με δυο άλλους φίλους να το επιχειρήσουμε. Αυτό με τις οθόνες πάντως όντως ισχύει. Για τα αποτελέσματα ενημερωνόμασταν μέσω κινητών, μιας και τα Ιταλικά μας περιορίζονται μόνο σε κάποιες άσχημες  ;)  λεξούλες.
Αεροπορικά εισιτήρια (Λάρνακα - Μιλάνο και Φλωρεντία - Λάρνακα μέσω Ρώμης), αυτοκίνητο, ξενοδοχείο στο Ρίμινι περίπου 15χλμ από την πίστα και εισιτήρια για την πίστα, όλα κλεισμένα από καιρό μέσω Ιντερνετ.

Παρασκευή 13/09/19.
Τελευταίος έλεγχος των εισιτηρίων κτλ. Φτάνουμε πρωί στο αεροδρόμιο και ενώ το ηλεκτρονικό εισιτήριο αναφέρει ώρα αναχώρησης 9:00, ο πίνακας ανακοινώσεων δείχνει 4:00 το απόγευμα (1ο κακό). Εκεί που θα φθάναμε Μιλάνο γύρω στις 1 το μεσημέρι φθάσαμε με την καθυστέρηση (2ο κακό) που είχε, 9 το βράδυ. Πάμε να πάρουμε το αμάξι και εκεί αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με τη visa card του φίλου που έκλεισε το αμάξι μέσω booking.com. 3 κάρτες δεν δέχεται καμία ο Ιταλός γιατί δεν ήταν πιστωτικές, αλλά ούτε τη δική μου πιστωτική γιατί ήταν άλλο όνομα από αυτόν που έκλεισε το αμάξι (3ο κακό). Εν τω μεταξύ η ώρα 23:00 κλείνουν τα γραφεία ενοικιάσεως. Λύση, να αποταθούμε σε άλλη εταιρεία. Τηλεφωνική συζήτηση για καμιά ώρα με το booking.com και λίγο πριν κλείσουν τα γραφεία κανονιζόμαστε με τη Hertz και μας παραχωρούν ένα Nissan Juke σχεδόν καινούριο και ξεκινούμε για Ρίμινι, 4+ ώρες διαδρομή. Χάσαμε την επίσκεψη στην Ίμολα και όλη τη διαδρομή που λογαριάζαμε να κάνουμε εκτός αυτοκινητόδρομου.

Σάββατο 14/09
Φτάσαμε στο ξενοδοχείο 3 το πρωί του Σαββάτου και στις 7 εγερτήριο, πρόγευμα και αναχώρηση για την πίστα για τα προκριματικά.

Το 3* ξενοδοχείο που μείναμε

Η κερκίδα μας, στην καρδιά των tifosi

Τα φορτηγά των ομάδων

Το περίπτερο της Duc

Μετά το πέρας των προκριματικών επισκεφτήκαμε το San Marino

Κυριακή 15/09
Πρωί - πρωί στη πίστα. Περιττό να αναφέρω τι μποτιλιάρισμα υπήρχε στους δρόμους, κυρίως μηχανές μιας και ο καιρός ήταν καλοκαιριάτικος.
Τα του αγώνα τα ξέρετε, ήπιαμε το τσαγάκι μας και όπως φαίνεται θα το πίνουμε για πολύ καιρό ακόμα.
Το να κερδίζεις, νά' σαι το πρώτο τιμόνι, πολυπρωταθλητής, να σπάζεις όλα τα ρεκόρ και από πάνω να σε γιουχαΐζουν δεν είναι και το καλύτερο.

Με το τέλος του αγώνα επισκεφτήκαμε την Tavullia

τιμήσαμε την πιτσαρία του Ρόσσι

και είδαμε από ψηλά το ράντζο του Γιατρού

Δευτέρα 16/09
Αναχώρηση από Ρίμινι και από Forli   μέσω Parco Regionale della Vena del Gesso Romagnola, για Φλωρεντία
Απίθανη διαδρομή ειδικά για μηχανές. Αμάξια δεν συναντήσαμε σχεδόν καθόλου.  Κυρίως Ducatia και BMW. Το μοναδικό NC που συναντήσαμε σε μια στάση για καφέ, δεν μπορούσα να μην το φωτογραφίσω

Καθεδρικός ναός Φλωρεντίας

Στο αεροδρόμιο της Ρώμης συναντήσαμε μια άλλη παρέα Κυπρίων που ήταν στον αγώνα. Νομίζω πιο fan πεθαίνεις

Αυτή τη σειρά καταστημάτων τη γνωρίζετε?

Πάντα όρθιοι!!!
to_notioanatolikotero_melos.cy

Online Makis

• Sr. Member
  • Total likes: 638
  • Μηχανή : Transalp 650
  • Με λένε: Μάκης
  • Είμαι από: Πετράλωνα
Re: San Marino (MotoGP) 15/09/19
« Reply #1 on: September 27, 2019, 02:16:08 PM »
Μιχάλη πολύ δυνατή εμπειρία και ωραίες - μπόλικες φωτό.

Ένας φίλος που είχε πάει -δε θυμάμαι πότε ούτε σε ποιά πίστα- μού είχε πει τα χειρότερα (ταλαιπωρία, πολλές χαμένες ώρες για να φύγει απ την πίστα κλπ)

Αυτά που μάς έδειξες μ έκαναν να θέλω να πάω να δω αγώνα!

Πάντα τέτοια!
Dirt road fan

Offline Akis12

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Total likes: 14468
  • Μηχανή : NC750XD 2015
  • Με λένε: Άκη
  • Είμαι από: Αθήνα
« Reply #2 on: September 27, 2019, 02:22:27 PM »
Μπράβο Μιχάλη
Ωραίο ταξιδάκι
Το τατουάζ στην πλάτη και η Ελληνική σημαία στην κερκίδα των "αρρώστων" όλα τα λεφτά
Πάντα τέτοια

Δεν μας πειράζει όποιο και να είναι το αποτέλεσμα

Offline tryxx

• Hero Member
  • Total likes: 1231
    • Φυσαλίδες
  • Μηχανή : NC 750X DCT 2014
  • Με λένε: Στέλιο
« Reply #3 on: September 27, 2019, 03:16:29 PM »
Μπράβο Μιχάλη τέλεια εκδρομη!
Συγνώμη ρε φίλε για το αποτέλεσμα αλλά καιρός να ξεχάστε τον γιΑτρό αλλιώς δεν υπάρχει παρηγοριά... μιλάμε για πολύ τσάι....ο φίλος μου πλέον ο έτερος admin δεν ανεβάζει ούτε τις ειδήσεις πια...βαρέθηκε να βλέπει τον Μαρκεθ... !!!
http://fysalides.gr
Η περιγραφή δεν είναι το περιγραφόμενο

Online billy84

« Reply #4 on: September 27, 2019, 07:24:35 PM »
Μπράβο φίλε ωραία φάση και το Μιλάνο πανέμορφη πόλη!  :lke:

Online Michalis_Pro

• Hero Member
« Reply #5 on: September 28, 2019, 01:44:13 PM »
Μπράβο Μιχάλη τέλεια εκδρομη!
....ο φίλος μου πλέον ο έτερος admin δεν ανεβάζει ούτε τις ειδήσεις πια...βαρέθηκε να βλέπει τον Μαρκεθ... !!!

Δικαιολογημένα θα έλεγα Στέλιο, τέτοιος αχώνευτος που είναι, ότι αποτέλεσμα και να φέρει αδιάφορο σου είναι  :grrr:

Online Michalis_Pro

• Hero Member
« Reply #6 on: September 28, 2019, 02:14:58 PM »
Μιχάλη πολύ δυνατή εμπειρία και ωραίες - μπόλικες φωτό.

Ένας φίλος που είχε πάει -δε θυμάμαι πότε ούτε σε ποιά πίστα- μού είχε πει τα χειρότερα (ταλαιπωρία, πολλές χαμένες ώρες για να φύγει απ την πίστα κλπ)

Αυτά που μάς έδειξες μ έκαναν να θέλω να πάω να δω αγώνα!

Πάντα τέτοια!

Όντως Μάκη, για κάποιον που αγαπά την μοτοσυκλέτα είναι πολύ μεγάλη και αξέχαστη εμπειρία. Όση ταλαιπωρία και να περάσει κάποιος, εύκολα ξεχνιέται μετά από τέτοιο "θέαμα". Και ξέρεις δεν είναι το θέμα να παρακολουθήσεις τον αγώνα, καλύτερα είναι να τον δεις από την τηλεόραση με την περιγραφή και όλες τις αναλύσεις των ειδικών. Ο ήχος που βγαίνει απ αυτά τα θηρία είναι όλα τα λεφτά και που σου μένει τελικά, ο οποίος δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ακούμε από την τηλεόραση ή που καταγράφεται από τις κάμερες.
Είδαμε και αγώνα MotoE (ηλεκτροκίνητες) οι οποίες ήταν περίπου 3 δεύτερα στο γύρο πιο αργές από τα GP (δεν τις λες και αργές), ε, αυτό το σφύριγμα  σαν μέλισσα που βγάζει ο ηλεκτροκινητήρας δεν λέει τίποτα, δεν σου κάνει καμία αίσθηση.

Σου εύχομαι πάντως να καταφέρεις να δεις όχι ένα αλλά πολλούς αγώνες.  :lke: